GENEL

Naneli Ayran Tarifi

By 27 Mart 2017 No Comments

Naneli ayran sıcak havalarda günlük koşuşturmaya ara verip susuzluktan içim yandığı zaman gördüğüm ilk markette yana yana aradığım ilk içeceklerden biri. Süt ve süt ürünlerinin her türlüsüne ayrı ayrı büyük aşk besleyen biri olarak ayran en sevdiklerimin başında geliyor. Naneli ayran bu da neymiş ki merakıyla alıp denedikten sonra bağımlısı haline geldiğim muhteşem ferahlatan bir içecek. Şahane lezzetine ve ferahlatıcılığına rağmen sadece büyük marketlerde bulunan naneli ayranı evde yapma denemelerine başlamam da uzun sürmedi haliyle. Sağolsun o da beni kırmadı ve kuru nane eklemesiyle marketteki hazır naneli ayran kadar güzel oldu. Yaz aylarında buz dolabında sürekli hazır beni bekleyen bu güzelliği sizlerle de paylaşmak istedim. Misafir ağırlarken de keyifli bir alternatif olan naneli ayran sunum açısından da davetlilerinizin hoşuna gidebilecek bir görünüme sahip.

Etli yemeklere çok güzel bir uyum sağlamasının yanı sıra detox yaptığınız dönemlerde de öğün yerine geçecek kadar uzun süre tok tutma özelliği var. Aceleniz olduğu zamanlarda pratik bir şekilde hazırlayıp yanınıza alabilir ya da benim gibi dayanamayıp direk içebilirsiniz. Özellikle çocukların peşinde koşturmakla günlerini geçiren annelerin ayakta kalmasına ufak da olsa katkı sağlayabileceği için denemekte fayda var.


Ben dışarı çıkarken yanıma alacaksam Vestel’den aldığım mix and go blenderda yapıp şişesini çantama attığım gibi kapıyı kapatıp her nereye gecikmişsem oraya doğru koşmaya başlıyorum. Milkshake, smothie, ayran, soğuk kahve gibi birçok farklı içeceği birkaç saniyede yapabileceğiniz blendera da bir göz atın dedikten sonra naneli ayrana geçiyorum. Tarif dediğime bakmayın tek yapacağınız normalde ayranı hangi ölçüde su ve yoğurt karışımından yapıyorsanız aynı şekilde yapıp içine bir tutam kuru nane eklemek. Misafirleriniz için yapıyorsanız ya da kendinize bir şeyler hazırlarken üşenmeyen ender insanlardansanız taze nane yaprakları ekleyerek daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Görselliğe önem veriyorsanız bir üst basamağa atlayıp buz kalıplarına su eklerken ufak nane yaprakları katarak dondurucuya atabilirsiniz. Naneli buz tek kelimeyle büyüleyici görünüyor üstelik ayranın nane aromasını daha da artırıyor.