DiziDİZİ/FİLM İNCELEMESİGENEL

Atypical – Dizi İncelemesi

By 17 Ağustos 2017 No Comments

Atypical otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam ve ailesini konu alarak hastalığa karşı farkındalığı hedeflerken Big Bang Theory izleyici kitlesini garantileyecek komedi öğelerini de esirgemiyor. Kara mizahın etkilerini taşıyan Atypical yaşanmadıkça anlaşılamayacak bir hayat sürecini seyirciye sunuyor. Sam benzersiz düşünme şekli ve algı biçimiyle ergenliğe girmesinin ardından sevgilisi olması gerektiğine karar verince olaylar başlıyor. Toplum normlarına uyan gençler için ruhsal dalgalanma ve hatta çöküşe neden olabilen ergenlikle başlayan ikili ilişkileri keşfetme dönemi Sam’in yeniliğe kapalı dünyasında çok daha derin yaralar açarken aile bireyleri kendi dramalarıyla boğuşuyor.

Karakterinde annelikten başka bir şeyi kalmayan Elsa çocuklarının kendine bağımlılığı azaldıkça düştüğü boşluktan çıkış yolları ararken pişman olacağı kararlar sarmalına kendini sürüklerken gözü kapalı ilerliyor. Oğlunun hastalığı karşısında ne yapacağını bilemez bir halde onunla iletişim kurup anlamaya çalışan baba Doug bütün iyi niyetine rağmen ilerleyen bölümlerde geçmiş maskesini düşürerek seyircinin kalbini kırıyor. Küçük yaştan itibaren erkek kardeşine karşı sorumlulukları altında ezilmeye mahkum edilen Casey yaşına rağmen herkesten daha ayakları yere basan duruşu ve merhametli haliyle bütün aile bireylerine fark atıyor.

Kronik hastalığı olan bir çocuğa sahip olmanın zorluklarının yanı sıra ömür boyu korunmaya muhtaç birinin kardeşi olmayı da bütün çıplaklığıyla ekranlara taşıyan dizi Netflix efsanesine bir yıldız daha kazandırırken yabancı diziler için uzun sayılan kırk dakikalık bölümlerini keyifle izletiyor. Son zamanlarda piyasadaki kaliteli yapımların neredeyse tamamına ev sahipliği yapan Netflix hızından hiçbir şey kaybetmeden her sezon bir başka diziyle izleyiciyi ekran başına kitlemeye devam ediyor. Henüz ikinci sezon başlangıç tarihi netleşmeyen Atypical sekiz bölümlük birinci sezonuyla IMDB’den 8.5 alarak tarihe adını altın harflerle yazdıran ender yapımlar arasında yer alıyor.