Ağla Ağla MaskaraBakım & GüzellikDizi & FilmFilm

Dondurmanın Anlamını Değiştiren Film: Müslüm

Yazar: 3 Kasım 2018 Yorum yok

Müslüm öyle bir film ki hayatında hiç açıp da Müslüm Gürses şarkısı dinlememiş halimle fragmanı gördüğüm an izlenecekler listeme en üst sıradan girdi. Gerçek hayat hikayelerini konu alan filmlere olan zaafım ve yapımcılığını Ayla‘nın yapımcısının üstlenmesi gözümde suya dayanıklı maskarayla sinema salonuna koşturmamla sonuçlandı. Ağla Ağla Maskara serisi dram filmlerini izlemekten hoşlanmadığım için boynu bükük kalsa da Müslüm izlerken ağlamak kaçınılmazdı.

İlk sahneden itibaren izleyiciyi içine alıp çilenin ortasına bırakan Müslüm izlerken gözlerimde Rimmel London suya dayanıklı maskara vardı. Müslüm Gürses’in çocukluğuyla başlayan film küçük yaştan itibaren yaşadığı sıkıntıları, hayatla ve kendiyle başa çıkmasını konu alıyor. Ülkemizdeki sayısız Müslüm Baba hayranlarından biriyseniz muhtemelen filmi çoktan izlediniz ve gerçek hayat hikayesiyle uyuşmayan noktalara rağmen çok beğendiniz. Bugünkü muhatabım benim gibi tek bir kez bile şarkılarını dinlememiş ve her duyduğu şarkıda göz devirmiş olanlara, siz de filmi çok beğeneceksiniz!

Oyunculuktan yakın çekim detaylarına, renk seçimlerinden sahne geçişlerine sinemayı ve Müslüm Gürses’i sanat çerçevesinde harmanlayan film izlediğim en güzel yerli yapımdı. Ağlatan, güldüren, şok eden ve hayat dersi veren her öge tek tek işlenmişti. Yaşanan hayatın şartları göz önünde bulundurulduğunda neredeyse hiç çocuklardan gizlenecek sahne yoktu. Anne ve babanın çocukların hayatındaki etkisini farklı kardeşlerde ve farklı kişilerde bütün gerçekleriyle işleyen Müslüm, tüm ebeveynlerin izleyip kendine çeki düzen vermesi gereken ev ödevi niteliğinde. Filmde birkaç kez yer verilen dondurma konusuna gelince sanırım bundan sonra yiyeceğim dondurmalar hüzünle lanetlendi.

Müslüm izlerken ağlaya ağlaya suya dayanıklılığını test ettiğim maskaraya gelince o da film kadar başarılı ve ulaşılması kolaydı. İndirim dönemlerinde Watsons mağazalarından gönül rahatlığıyla alabileceğiniz Rimmel London Suya Dayanıklı Maskara ikinci katta topaklanmadı, ağlayıp gözlerimi ovuşturduğumda yerinden oynamadı ve eve döndüğümde çıkarması da zor olmadı. Kirpiklerimi çok fazla uzatmasa da tek tek ayırdı, topaklanmadığı için istediğim kadar sürüp kirpiklerimi kaşlarıma değdirme hayalime bir adım yaklaştırdı.