Bakım & GüzellikCilt BakımıGenel

Kırışıklıkları Önlemenin Bilinmeyen Yolları

Yazar: 15 Kasım 2018 Yorum yok

Genç yaşlı her kadının aynada yüzünü tedirginlikle incelemesine sebep olan kırışıklık yirmili yaşlarda kendini göstermeye başlıyor. Botox, cilt gerdirme gibi medikal çözümler gittikçe yaygınlaşırken günümüz olumsuz şartları kırışıklık sorununu oldukça erken yaşlara çekiyor. Kırışıklık karşıtı sayısız krem ve serum üretilse de kaçınılmaz sonu geciktirmenin yolu aslında günlük alışkanlıklardan geçiyor. Sağlıklı ve genç cilt için geleceğe yatırım yapmak isteyenler için kendi 6 adımlık alışkanlıklarımdan kısa kısa bahsetmeye başlıyorum.

  1. Cildini Nemsiz Bırakma: Tüm dünyanın ciltlerine imrendiği asyalı kadınlar ve erkekler çok küçük yaşta cilt bakımına başlamalarıyla tanınıyor. Çocukken güneş kremi, nemlendirici gibi ürünlerle ailesi tarafından alıştırılan asyalılar ilerleyen yaşlarda cilt bakımlarını geliştirerek 10 adıma kadar genişletiyor. Asya cilt bakımının temelinde yatan defalarca yüzü nemlendirme sayesinde ciltleri genç ve sağlıklı kalıyor.
  2. Gözlerini Kısarak Gülme: Kulağa garip gelse de gülerken gözleri kısmamak kendi kendine öğrenilebilen ve kaz ayağı oluşumunu önleyen önemli adımların başında geliyor. Bir süre gülme esnasında yüz kaslarını kontrol altında tuttuktan sonra sadece ağızla gülmek alışkanlık haline geliyor. Gözleri kısmamak adına güneş gözlüğü takmayı ihmal etmemek de yine aynı amaca hizmet ediyor.
  3. Yan ya da Yüzü Koyun Yatma: Vücudun dinlenip yenilenme zamanı olan uykuya hazırlık da sağlıklı cilt için büyük önem taşıyor. Yan ya da yüzü koyun yatmak bütün gece yüzün belli kısımlarına baskı uyguladığından uzun vadede ciltte sarkma ve kırışmaya sebep oluyor. Sırtüstü yatarken omurga sağlığı da cilt sağlığı kadar korunuyor.
  4. Karanlık Odada Parlak Ekrana Bakma: Gece gündüz elimizden düşürmediğimiz telefonların yaydığı mavi ışık özellikle karanlıkta cildi daha da yıprattığından en azından geceleri telefona ara vermek gerekiyor. Telefon kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da telefonu göz hizasının altında tutmamak. Telefonu aşağıda tutarak bakmak hem boyun sağlığını olumsuz etkiliyor hem de göz altlarında torbalanmaya sebep oluyor.
  5. Makyajını Çıkarırken Acele Etme: Gün sonunda yorgun argın eve gelip direk uyumak varken makyaj çıkarmak zor gelse de saatlerce makyaj malzemesine ve dış etkenlere maruz kalan cildi daha da tahriş etmemek gerekiyor. Makyaj temizleme ürününü pamuğa döküp ıslak pamuğu gözlerde bir süre bekletip yavaşça silmek makyajın çoğunu söküyor. Cildi tahriş etmeden temizlemek adına 2 adımlı temizleme yapılması derinlemesine temizlik sağlarken cildi yormuyor.
  6. Yüz Masajını İhmal Etme: Gece cilt bakımı rutinine eklenen birkaç dakikalık yüz masajı sürülen ürünlerin cildin alt katmanlarına kadar erişmesini sağlıyor ve kan dolaşımını artırarak hücre yenilenmesini hızlandırıyor, ciltteki sarkmaları önlüyor. Yüz masajı yaparken, makyaj silerken cildi çekiştirmemek ve gözleri ovuşturmamak gerekiyor. Vücıdın en hassas ve ince derisi olan göz çevresini ovuşturmak kırışıklığa sebep olmaktan çok daha tehlikeli durumlara yol açarak kornea çizilmesine dahi sebep olabiliyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir