Alkolsüz MekanlarGenel

Şehir İçindeki Kaçış Noktası: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Yazar: 7 Kasım 2018 Yorum yok

Son sıcak havaların tadını çıkarmak için gidebileceğiniz muhteşem bir kaçış noktası önerisiyle geldim. İstanbul’dan çıkmadan şehirden kaçmanın en pratik yolu olan rotamız Ataşehir’de yer alıyor. Her gün binlerce arabanın geçtiği otoyolun ortasında yer altı tünelleriyle ve köprülerle birbirine bağlanan 8 adasıyla Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi doğa severlere kucak açıyor. Sadece ülkemizde yetişen türlerin, etobur bitkilerin, kazların, kedilerin ve aklınıza gelebilecek bütün çiçeklerin tadını çıkarabileceğiniz Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne toplu taşıtla da kolay ulaşılıyor.

46 hektarlık alana yayılan parkın içinde piknik alanından keşif bahçesine, bambu labirentten amfi tiyatroya kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan alanlar bulunuyor. Mesire adasında bulunan çardaklarda akan su eşliğinde piknik yapabilir sonrasında daha önce görmediğiniz sayısız bitkinin seyrine doyabilirsiniz. Park içinde ya da yakın çevresinde alışveriş yapılacak market yer almadığından giderken ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda götürmenizde fayda var. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi restoran da barındırmadığı için Anadolu Yakası alkolsüz mekanlar arasında en doğalı olarak yer alıyor. Olumsuz bir yanı da pek temiz sayılmayan tuvaletleri olduğundan çantanıza sabun ve peçete atmanız da yararınıza olacaktır.

Her mevsim farklı renklere bürünen park betonlar arasında hapis hayatı yaşayan çocukların doğayla tanışması için haftanın yedi günü 9:30-17:00 arası kapılarını açıyor. Girişinde herhangi bir ücret alınmayan parkta dileyen ziyaretçiler derneğe bağış yaparak araştırmalara katkı sağlıyor.