Genel

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Yazar: 17 Ekim 2018 Yorum yok

Yanmış tencere nasıl temizlenir ve yanmış çaydanlık nasıl temizlenir evlendikten sonra internette sürekli çaresini aradığım temel konular arasına girdi. Unutkanlık konusunda ileri seviyelerde olduğum için neredeyse her yemek yapma girişimim yanmış yemek kokusuyla sonuçlanmaya başladı. Aşağıdaki fotoğraflarda ise son çay yapma maceramın acı sonuçları ve kardeşim tarafından getirilen kurtarma girişimi yer alıyor.

Ocakta suyu bitip yana kavrula dakikalarca kararan çaydanlığı temizlemek için gereken tek şey de yine her mutfakta bulunan bulaşık makinası tableti. Bizim çaydanlık yanma noktasını geçip simsiyah olduğu için iki tablet kullandık fakat siz kendi durumunuza göre tek ve hatta yarım tabletle de deneyebilirsiniz. Tableti yanmış tencere ya da yanmış çaydanlık içine attıktan sonra su doldurup kaynatmanız gerekiyor.

Deterjan kaynayınca köpürüp taştığı için fokurdamaya başladığında başında durmak gerekiyor. Tabletler tamamen eriyene kadar kaynadıktan sonra kararan kısımlar kabarıp su üstünde yüzmeye başlıyor kalan kısımlar da plastik bulaşık fırçasıyla kolayca temizleniyor. İlk sefer tamamen temizlenmediği taktirde tabletle kaynatma işlemi tamamen siyahlık gidene kadar tekrar edilip bir sonraki yanık kazasına kadar tencere ve çaydanlıklar rahat nefes alıyor.

Öncesi sonrası arasındaki şahane değişimin mimarı MadamKişot’a buradan teşekkür ediyor sizleri rengarenk bloguna davet ediyorum. Tekrar tekrar büyük ve küçük çaplı yanma kazaları atlatan emektar çaydanlığımız ancak bu kadar temizlense de kalan lekelerden de kurtulmak için çeşitli çalışmalar devam ediyor. İlk günkü pırıl pırıl haline döndürmeyi başarabilirsem onu da burada sizlerle paylaşıyor olacağım o zamana kadar mutfağı yakmamaya dikkat edin kader yoldaşlarım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir