V60 kahve demleme yöntemleri arasında evde nitelikli kahve yapmak için gerekenlerin en pratik ve büyüleyici olanlarından. Ağır ağır damlayan kahvenin baş döndürücü kokusu odayı sararken pencereye vuran yağmur damlalarının huzur verici sesini hayal edin. İşte V60 evde böyle huzurlu bir hava yakalamayı sağlıyor.

V60 Dripper Nedir?

Isıya dayanıklı cam üreten bir firmanın 1920’li yıllarda keşfettiği V60 ilk günden beri kahve severlerin de işletmelerin de gözdesi olmaya devam ediyor. Son derece pratik ve kullanışlı olduğu için seramik olarak başlayan tasarım yolculuğu bugün birçok farklı tasarımla karşımıza çıkıyor. Seramik v60, bakır v60, plastik v60, cam v60, porselen v60 ve hatta ahşap v60 satın almak mümkün. V60 ismini “V” harfine olan benzerliği ve iç açısının 60 derece olmasından alıyor.

V60 ile Kahve Demleme Nasıl Yapılır?

İlk olarak içine filtre kağıdı yerleştirilmiş olan V60 stand üstüne konulur.

Kahve ekipmanını ısıtmak ve filtre kağıdını ıslatarak yapıştırmak için üstüne az miktarda sıcak su dökülür.

Isıtma ve ıslatma işleminden sonra bu sıcak su dökülür.

Kahve lezzetinin en yüksek seviyede olması için taze çekilmiş olması büyük önem taşır.

Kaç porsiyon v60 kahve yapılacağına göre ortalama 1 ölçü kahve 15 ölçü su olacak şekide taze çekilmiş kahve çekirdeğinin üzerine çok ıslatmadan her yerine su geldiğinden emin olacak kadar sıcak suyu ince akıtarak dökülür.

Kahveyle sıcak suyun ilk buluşması esnasında kullanılacak suyun tamamının eklenmemesi gerekir. Bu ilk eklenen su ingilizcesi “blooming” olan çiçeklenmenin sağlanması için gereklidir. Çiçeklenme aşamasında suyun etkisiyle kahve içerisinde istenmeyen gazlar havaya karışır ve ilk demleme gerçekleşir.

30-40 saniye sonra çiçeklenme evresindeki demlenen kahve dökülür ve tekrar ısıtılan su yine yavaş yavaş aralıklı olarak dökülmelidir. Suyu dairesel hareketlerle dökmek, v60 ile kahve demleme yaparken kahvenin tamamının suyla temas etmesini ve kahve taneciklerinin hareket ederek tamamının demlenmesini sağlamaktadır.

V60 kahve demleme tamamlandıktan sonra aromaların birbirine karışması ve ısının eşit dağılması için demlenen kahve dairesel hareketlerle karıştırılıp servis edilir.

Leave a Reply