Kitap okumayı çok sevmeme rağmen oturup kitap okumaya pek vakit ayıramıyorum. Yapılacak işler, telefon, tablet ve bilgisayar derken renkli ekranlara bakmaktan kitaba vakit kalmıyor desem daha doğru olur aslında. İnternet ve ekran bağımlılığımla arama mesafe koymak için sesli kitaplara sığınıyorum. Bulaşık yıkarken, yemek yaparken, çamaşırları asıp katlarken ve temizlik yaparken dizi izleme alışkanlığımı kitap dinlemeyle değiştirmek için uğraşıyorum. İşte bu noktada Storytel ve zengin kitap arşivi devreye giriyor.

Kitap okumayı seven sevmeyen herkesin gönlünü kazanan sesli kitaplar bütün dünyada gittikçe yaygınlaşıyor. Günlük hayatın koşturmacası içinde oturup kitap okuyacak vakit bulmak zorlaşsa da sesli kitap her yerde rahatlıkla takip ediliyor. Ülkemizde sesli kitap platformu olarak kısıtlı seçenekler arasında Storytel ve Dinlebi öne çıkıyor. Storytel üyelik ücreti Dinlebi’den fazla olsa da yeni başlayan öğrenci indirimi sayesinde aylık üyelik ücreti 15 liraya düşüyor.

Storytel Öğrenci Aboneliği Nasıl Yapılır?

Öğrenciler için Storytel Sınırsız Aboneliği için sitesinde yer alan öğrenci aboneliği kısmına gidip oradaki adımları takip etmek gerekiyor. Sonrasında öğrenciliğin kanıtlanması için hesabım kısmından abonelik yönetim ekranına gidip orada SheerID sisteminden okul bilgilerinin doğrulanması gerekiyor. Storytel sitesinde verilen bilgi bununla sınırlı ve belirtilen adımları izlediğimde öğrenci aboneliği yapamadım. Storytel desteğe attığım yardım talebi mailine gelen cevapta da güncel aboneliğimi iptal edip tekrar denemem gerektiği söylendi.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Dizi, Film ve Kitap Tavsiyeleri

Şansımı tekrar denemek için internet sitesi üzerinden üyeliğimi iptal ettiğimde öğrenci üyeliği isteyip istemediğimi soran bir ekran çıktı ve sonrasında SheerID doğrulamasına yönlendirdi. Tam olarak destek ekibi çalışanının söylediği şekilde olmasa da iptal edene kadar öğrenciliğimi doğrulamamı sağlayan ekrana erişim sağlayamadım. Eğer siz de Storytel öğrenci indiriminden yararlanmak isterseniz yaptığım işlemleri deneyerek 30 lira yerine 15 liraya sınırsız abonelik sahibi olabilirsiniz.

Storytel Olumsuz Yanları

Öğrenci aboneliği üzerinden gidecek olursak SheerID doğrulaması istenmesine rağmen nasıl yapılacağına dair eksik bilgi verilmesi işi epey zorlaştırıyor. Fakat asıl problem genel arşive erişim sağlayamamak. Storytel 500 binin üzerindeki genel arşivinde türkçenin yanı sıra arapça, ingilizce ve daha birçok farklı dilde sesli kitap bulunuyor. Fakat üyelik yaparken seçtiğiniz ülkeye göre sadece o ülkenin anadilindeki kitaplara ve ingilizce kitaplara erişim sağlanıyor. Açıkçası bu kısıtlama hiç hoşuma gitmiyor çünkü Türkiye seçtiğimde arapça kitapları, arap ülkelerini seçtiğimde türkçe kitapları dinleyemiyorum. Birkaç dilde kitap dinlemek isteyenler için farklı farklı hesaplar oluşturmak da cebe zarar veriyor.

Leave a Reply