13 Reasons Why son birkaç aydır sosyal medyada sürekli karşıma çıksa da izlemeyi sürekli ertelediğim bir diziydi. Ölmek için on üç sebep sunan Hannah Baker gerekçelerini akla gelmeyecek bir şekilde arkasında bıraktığı on üç  kasetle yapıyor. Film ve dizilerde türevlerini görmeye alışık olduğumuz sen bu satırları okurken ben çok uzaklarda olacağımdan farklı olarak Hannah intiharı tercih etmesini açıklığa kavuşturuyor.

Netflix farkıyla seyirci karşısına geçen dizi ortalığı kasıp kavuran bir kitap uyarlaması. Dizinin sosyal medya hesaplarının yönetimine kadar her şeyi en ince detayına kadar düşünen Netflix bir kez daha biricikliğini ortaya koyarak merakla izlenen bir yapıma imza atmış. Amerika gibi farklı kültürden insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ülkelerde daha ağır vakaları görülen zorbalığa tepki olarak kaleme alınmasının ardından kamera karşısına geçen 13 Reasons Why izleyeni huzursuz eden bir yapıya sahip.

Yaklaşık 1 saatlik bölümleriyle neredeyse film kadar uzun süre ekran karşısında tutan diziyi izlerken kendi öğrencilerimi düşünmekten kendimi alamadım. Çocuklarımdan birinin başına benzer şeyler gelse ne yapardım? Farkına varır mıydım yoksa gözümün önünde olanlardan habersiz sınıftan sınıfa koşmaya devam mı ederdim? Peki ya tam da şu anda öğrencilerimden biri ve hatta belki de birkaçı zorbalığa maruz kalıyorsa?

Öğretmenliğimi bir kenara bırakıp mantık çerçevesinde diziyi değerlendirecek olursam yakın zamanda dünyanın farklı yerlerinde Hannah Baker yöntemiyle intihar edenler olacağını söyleyebilirim. İntiharı çıkış yolu olarak gösteren, yol yordam öğreten dizi esasında zorbalığın önüne geçme amacı taşısa da emsal özelliği taşımaktan da geri kalmıyor. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız uyarısıyla piyasaya sürülmesi gereken yapımların başında gelen Ölmek İçin On Üç Sebep tam tersi gençlik dizisi olarak en tehlikeli yaş grubunun beğenisine sunuluyor.

İntiharın hiçbir koşul altında kabul edilemeyeceğini düşünecek kadar yetişkinseniz çevrenizdeki çocukları çevreleyen tehlikelerin farkına varmak ve onları nelerden korumanız gerektiğini izlemek için biçilmiş kaftan olsa da yayıldığı hızla kaybolmasını ummaktan kendimi alamıyorum. Ölmek için on üç sebep dizisini izleyin ama izlettirmeden önce bir kez daha düşünmenizde fayda var.

Leave a Reply