Hiç şüphesiz ki her birimiz dahi olmanın hayalini kuruyoruz. Çözemediğimiz okul problemleri, iş ortamında karşılaştığımız problemleri, yakın çevremizle yaşadığımız problemleri düşününce dahi olmak her şeyi kolaylaştırmaz mıydı? Peki hiç dahi bir çocuğunuz olduğunu hayal ettiğiniz oldu mu? O dünyanın en özel çocuğu bütün dünyanın önünde saygıyla eğileceği bir kıvrak zekaya sahip olsaydı ne yapardınız? İşte bu sorunun cevabını iki farklı kuşakta veren Deha filmi günümüz ebeveynleri tarafından izlenmesi gereken yapımların başında geliyor.

Yaşıtlarının çok ötesinde matematiksel bir zekaya sahip olan Mary annesine normal hayat sözü veren dayısıyla birlikte yaşadığı sakin sahil kasabasında başına geleceklerden habersiz okula başlar. Tehlikenin farkında olmasına rağmen yeğeninin yaşıtlarıyla vakit geçirmesini isteyen fedakar dayı Frank Mary’nin okula başlamasından kısa bir süre sonra kendini adliyede bulur ve hikayenin saklı gerçekleri bir bir ortaya çıkar. Mary’nin geleceğini yönlendirme konusunda söz hakkının kimde olacağına karar verme yetkisi hakime kaldığından film genel olarak hukuksal boyutu ele alsa da psikolojik detaylara da yer verilerek keyifli bir hale getirilmiş. İzleyen herkesin kendinden ve ailesinden bir parça bulabileceği Deha olayların içindeyken kaçırdığımız noktalara objektif gözle bakmamızı sağlıyor.

Son zamanlarda eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte aileler çocuklarının başarısı konusunda hiç olmadıkları kadar hırslılar. Bir yandan uzman pedagoglar açıklamalar yaparken öbür yandan internette anneler sürekli ders çalışan, başarıdan başarıya koşan ve yaşından beklenmeyecek yoğunluktaki programına rağmen doyasıya mutlu olan çocuklarını sürekli paylaşıp madalyonun öbür yüzünü internetten uzakta tutarak diğer anneleri tereddütte bırakıyor.

Çocuğu dahi olsun olmasın bütün anneler hiç şüphesiz ki evlatları için en iyisini canı gönülden istiyor ve istemekle kalmayıp bunun için sınırlarını zorlayarak ellerinden geleni yapıyorlar. Hep daha iyisi hedeflenirken elde olmadan çocuğun çocuk olduğu unutulup biraz fazla yüklenildiği kanısındayım. Siz de arada sırada dersler konusunda çocuğunuzu sıkıştırıyorsanız Deha filmini izlemenizi eğitimci olarak özellikle rica ediyorum.

Leave a Reply