Dizi & Film & KitapFilmGenel

Kingsman

By 12 Temmuz 2015Kasım 28th, 2016No Comments

İngiliz yapımıyla karşı karşıyayız. Esas oğlanının “Eggsy” olan bir film nasıl olur? Mis gibi de eğlenceli olur. Amerikan filmlerinin derya deniz olmasından mıdır nedir ingiliz filmlerindeki isimler bile azıcık komik geliyor. Ama o aksan! İngiliz aksanını sevmeyen var mı sahi? Eggsy (Taron Egerton) hak ettiği hayatı yaşama şansı babasının ölümüyle elinden alınarak varoşlarda ayakta kalma savaşı veren yetim bir delikanlı. Zeki, esprili, çevik, becerikli ama çevresi kötü. Demek ki neymiş? Ben sana değil çevreye güvenmiyorum derken aileler sonuna kadar haklıymış.

eggsy

KSS_JB_D69_06382.CR2

KSS_JB_D69_06382.CR2

Filme gelecek olursak ingilizlerin tek çizgi pantolon giyen, pek kibar, ileri teknoloji harikası silahlar kullanan gizli ajanları kralın adamları. Mütemadiyen ingilizlerin amerikalılardan ne kadar da üstün olduğuna dair inceden göndermeleri farketmemek imkansız. Kötü adam, konuşma bozukluğu olan amerikalı bir zenci olan Valentine (Samuel L. Jackson) misal. Sene 2015 kötü adam hala zenci? Peki o zaman.

v

Son zamanlardaki filmleri izlerken dehşete düşmemek elde değil efendim, neredeyse tamamında teknolojinin nasıl sonumuzu getireceğinin sinyalleri veriliyor. Kingsman’de dünyayı kurtaran adam rolüne soyunan Eggsy, zalim zencinin telefon hatları üzerinden yaydığı terörü durdurmaya yeminli ama bu yolda yalnız değil. Cüneyt Arkın mı sandınız ingiliz ergenini? Tek başına dünyayı nasıl kurtarsın? Her ne kadar garip isimli varoş eskisi başrolde olsa da akılda kalan daha ziyade Harry Hart rolündeki Colin Firth; jilet gibi bir ingiliz beyefendisi ve gizli servisin önde gelenlerinden, aynı zamanda Eggsy’nin babasının da eski ahbabı. Dostlar kıraathanesine çevirdim ortalığı…

Oyuncular erkeklerden ibaret değil tabi ki Valentine’in sağ kolu Gazelle var ki akıllara zarar. Engel tanımamanın ete kemiğe bürünmüş hali değil de nedir?

4668024-4559644-2539660700-kings

Tamam itiraf ediyorum filmi izlediğimden beri şövalye yüzüğü aşkım depreşti abuzer kadayıf gibi serçe parmağımda yüzükle geziyorum. Filmi anlatmadan filmi anlatmaya çalışmak gerçekten zor. Son olarak telefon, internet bağımlılığının hastalık boyutuna ulaştığı düşünülürse azıcık mesafeyi koruyabilmek için  izlemekte fayda var diyerek sazı filmin fragmanına devrediyorum.

Leave a Reply