Arkasından gelen seslere kulak kesilirken önünde gidenlerden gelebilecek tehlikeleri kafasında tartarak hızlı adımlar atan. Soldan sağa 5 harf. Yeri gelir kadın, hanım, bayan, şşştt, güzellik, anne, dost, kız duruma göre bazen de karı denir. Hani olmaz ya olur da karanlık bastırdıktan sonra sokağa çıktığında 5 duyu organının sınırlarını zorlayarak yürüdüğü yolda yüz yüze geldiklerine tedirgin bakışlar atan da aynı 5 harflidir.

Soldan Sağa 5 HarfO Saatte Sokakta Ne İşi Varmış?!

Saat 22:00 güneş batalı saatler olmuş, evden çıkar çıkmaz sokak lambalarının aydınlığını takip ederek otobüs durağına seğirtiyorum. Hava soğuk, cadde boş ve park edilmiş arabaların gölgesi gece boyunca uzayıp gidiyor. Cebimdeki sol elim sıkı sıkı telefonu tutarken otobüs akordiyon gibi esneyip geceyi delen sesler çıkararak duruyor. Koskoca otobüste şoför, belli ki tanıdığı olan bir adam ve telefona eğilmiş iki üniversite öğrencisinden başka kimse yok. Tek kaşım havada esen rüzgarla sallanan ağaçların olduğu boş caddeye bakıp otobüse biniyorum. Kapıya en yakın koltuğa oturduktan sonra kulaklığımı takip müzik dinlemekten imtina ederek, acaba erkekler de boş otobüslere binmekten korkuyor mu diye düşünüyorum. Birkaç durak sonra üniversiteliler telefondan başlarını kaldırıp orta kapıdan geceye karışıyorlar.

Soldan Sağa 5 HarfOtobüste iki adamla öylece kalakaldığım sırada bana bakmalarından korkarak ikisine de kısa bakışlar atıyorum. Birkaç durak daha geçtikten sonra ufak tefek bir kadın daha biniyor otobüse, yüzünde aynı tedirginlikle harmanlanan kararsızlık. Ön çaprazımdaki koltuklardan birine yerleştikten sonra omzunun ucundan arkasına baktığında beni fark ediyor ve gerginlikle kalkan omuzlarımız aynı anda düşüyor. Benim gibi onun da derin bir nefes aldığını biliyorum, o birkaç saniyelik bakışta söylediği şeyi de. İyi ki buradasın diyor. Merak etme yalnız değilsin ve lütfen benden önce inip beni muhtemelen tedirginliğimizin farkında bile olmayan bu adamlarla tek bırakma. İkimiz de hepi topu soldan sağa 5 harf.

sinem için bağırıyoruzEvin önündeki durağa yaklaştıkça artan kalabalıkla rahatlayıp otobüsten inmek için hazırlanırken elim tekrar telefonuma gidiyor. Eve girip kapıyı kitler kitlemez annemi arıyorum. Eve geldim merak etme diyorum ki o da rahat nefes alabilsin. Her gün kaç kadının nefesini tutarak bir yerlere gidip bir yerlerden döndüğünü merak ederken gün bitiyor, Sinem bağırmıyor ve 5 pislik daha hiçbir şey olmamış gibi aramıza karışıyor.

2 Comments

 • Kenar Yazarı dedi ki:

  Öyle bir psikolojide olmanız gerçekten çok üzücü. Dolmuşta tacize uğrayanlar küçük yaşta tecavüze uğrayanlar hep çevremizde ve haberlerde duyuyoruz. Sizlerin yerine kendimi koyduğum zaman sürekli korku ile dışarıdaki hayatta yaşam süren bir canlı aklıma geliyor.
  sadece ülkemizde değil dünyanın her bir yerinde böyle tehlikelerin olduğunu biliyor ve duyuyoruz. Kadınlara yapılan adice davranışların cezasının sert bir tepki ile karşılık verilmesi şarttır. Kendisinin dışında başka bir canlıya zarar veren her kimse karşılığında sert bir tepki ile karşılaşmalıdır.
  Bugün kadınlara yapılan insanlık dışı hareketler yarın çocuklara ve hayvanlara da yapılıyor. Her türlü canlıya yapılan insanlık dışı hareketlerin karşısında olmalıyız.
  Toplum olarak insanlık dışı hareket eden kişileri dışlama lı ve yaptıklarının karşılığında sert tepki göstermeliyiz.
  Sokak ortasında karısını döven bir adama tepki gösterilmediğinde bu duyarsızlık hem vicdanen hem de insan en akla ve ahlaka aykırı bir davranış olmuş oluyor.
  Sizin de otobüste yaşadığınız bu korku tamamen toplum psikolojisinin aynadaki bir görüntüsünü yansıtıyor.
  İlerleyen zamanlarda bu ve benzeri korkuları yaşamayarak dışarıda rahatça yürüye bildiğiniz bir ortam oluşması dileğiyle bu güzel yazı için sizlere teşekkür ederim.

 • Mert dedi ki:

  İçinde bulunmuş olduğumuz durumdan sadece onlar ve kendim adına değil, ülkem adına da üzülüyorum. Artık aşılması ve bitmesi gerek böyle şeylerin.

Leave a Reply