Bad Genius komedi filmi arama gafletine düştüğüm günlerden bir gün karşıma çıkan uzak doğu yapımlarından. Son zamanlarda ülkemizde kore yapımları sükse yapmaya başlasa da cümlenin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamadığım dillerdeki filmleri izlemekten keyif almıyorum. Olumsuz yanlarına rağmen iki saat boyunca izlememi sağlayan asıl mesele gerçek olaylardan esinlenerek kurgulanması. Sizi bilmem ama benim için filmlerde “gerçek olaylardan…” kelimelerini görmek hipnoz etkisi yapıyor.

3 Idiots gibi eğitim sistemine orta parmak kaldıran Bad Genius sistemi kullanarak sınıf farkını atlatmaya çalışan Lynn’in lise hayatını konu alıyor. İyi niyetle arkadaşına yardım etmek için kopya vermesiyle batağa sürüklenen Lynn benzersiz sistemiyle okulda müşteri kitlesini oluşturup banka hesabının da notlarıyla birlikte yükselişe geçmesini sağlıyor. Kusursuz sistemindeki ilk çatlakla geri çekilmek bir kenara ağını uluslararası boyutlara taşıyan dahinin hikayesi kendini keyifle izletiyor.

Kurgu ve açılarıyla hollywood filmlerini aratmayan Bad Genius tek bir cinsel içerikli kare içermemesiyle aile filmi özelliği taşısa da işlenen konu itibariyle çocuklara izletmek için pek de mantıklı görünmüyor. İzleyiciye gerilimi yaşatmak için bilgisayar efektlerine, düşen uçaklara, arabadan atlayanlara hiç de gerek olmadığını gösteren film sınav sisteminin yanı sıra sinema sektörüne de nanik yapmayı ihmal etmiyor.

Leave a Reply