Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim alışılagelmiş erkek egemen dünyanın zirvesinde mutlulukla hayatına devam eden Damien’in kadın egemen toplum tecrübesini ele alıyor. Beklenmedik bir anda gözlerini düzeni tersine dönmüş dünyaya açan Damien “kadın” konumuna düşerken yaşadıklarına inanmakta oldukça zorlanıyor. Bildiği dünyada ilk görüşte etkilendiği esmer güzel Alexandra karşısına baskın karakterli çapkın yazar olarak çıktığında Damien ne yapacağını bilemiyor. Filmde içinde yaşadığımız şartlarda kadınla erkeğin yer değiştirmesiyle davranışların ve söylemlerin kırıcılığı, yersizliği ve anlamsızlığı bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Buruk kahkahalarla izlenen Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim, dünya genelinde bütün kadınların neredeyse her gün maruz bırakıldığı rezillikleri içeriyor. Laf atılan, karanlıkta yürümeye korkan, düşünceleri geri plana atılıp metalaştırılan konumuna düşen Damien neye uğradığını şaşırıyor. İzleyici koltuğunun güvenli mesafesinde dünya düzenini gözden geçirirken dengesizlik bütün objektifliğiyle kendini gösteriyor. Yüzyıllardır süregelen eşitsizliğe ışık tutan fransız yapımı film 98 dakika sürüyor. Orjinal adı Je Ne Suis Pas Un Homme Facile olan 2018 film dizi sektöründe birinciliğe oynayan ve yenilikçi yapımlarıyla dikkat çeken Netflix imzası taşıyor. Güldürürken düşündüren mantıkla kameraya alınan Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim her sahnesinde başka bir sorunu ele alıyor. Kıyafetlerin darlığından küçük ceplere, iç gösteren tişörtlerden kocaman çantalara kadar gözümüzün alıştığı birçok küçük detay yer alıyor.

Kadın ve erkek eşitliğinin içi boşaltılmış üç kelimeden ibaret doğasına esprili bir pencere açan film son günlerde gündeme oturan “erkek yerini bilsin” akımının ekranlara düşen en keyifli hali. Eşitsizliği ev, iş ve okul hayatında ayrı ayrı yaşayarak kanıksayan kadınların derdine tercüman olan Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim işler tersine döndüğünde olabilecekleri de gözler önüne seriyor. Yıllardır toplumsal kodlara işlenerek “normal” haline gelen alışkanlıkların erkekler tarafından yapıldığını görmek mantıksızlığı kavramayı oldukça kolaylaştırıyor.

 

Leave a Reply