Hurmanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olduğu için özellikle saç ve cilt üzerindeki etkilerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Hepimiz, izlediğimiz filmlerde ya da etrafımızda gördüğümüz Arap kadınlarının pürüzsüz ciltlerine ve gür saçlarına hayran kalıyoruz. Oldukça kadim bir kültüre sahip olan Arapların güzellik konusundaki bilgi birikimi tartışılmaz bir gerçek! Mısır denilince akla gelen ilk isim olan Kleopatra’nın eşsiz güzelliği ile akıllarımıza kazınmış olması bir tesadüf mü?

kleopatra güzellik sırlarıÇoğumuz Peygamber Efendimizin sünneti olduğu için Ramazan sofralarından hurmayı eksik etmiyoruz. Besin değeri açısından çok kıymetli bir meyve olduğunu hadislerden de biliyoruz. Peki, bu yüksek besin değerlerinin aslında cildimize ve saçlarımıza da faydalı olabileceğini düşünmüş müydünüz? Arap kadınlarının efsanevi güzelliğinin sırrı hurma olabilir mi? Hep beraber öğrenmeye ne dersiniz?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Demir, folik asit, kalsiyum, magnezyum, manganez, sülfür, protein ve birçok vitamin ve minerallerle donatılmış olan hurma meyvesi aynı zamanda lif açısından da oldukça zengin bir kaynak. Sizi daha fazla meraklandırmadan konumuza dönelim. İşte hurmanın cilde ve saça 7 faydası:
hurmanın faydaları

  • Daha elastik bir cilt: İçerisinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde cildin pürüzsüz ve nemli olmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda cilde ihtiyacı olan nemi geri kazandırarak daha elastik bir yapıya kavuşmasını destekliyor.
  • Daha genç bir cilt: Dokular serbest kaldıklarında cilt hücrelerinin erken yaşlanmasına sebep oluyor. Erken yaşta görülen kırışıklık ve ince çizgiler de genelde bundan kaynaklanıyor. Düzenli olarak tüketilen hurma, (özellikle siyah ve kırmızı renkli olanlar) bu sorunla başa çıkmayı sağlıyor.
  • Birçok cilt problemi için etkili ve doğal bir çözüm: Hurmanın içerisinde bol miktarda B vitamini bulunuyor. B vitamini ise yapılan araştırmalar sonucunda ciltteki birçok problemin tedavisi için en etkili çözümlerden birisi olarak gösteriliyor. Özellikle ciltteki iz ve tahribatın giderilmesinde, yani cildin yenilenmesinde daha etkili olduğu düşünülüyor. Eğer, sivilce izi ya da çatlak gibi cilt problemleri yaşıyorsanız, bu problemlerle sadece iki malzemeye sahip bir maskeyle savaşabilirsiniz. Hurmayı ezin ya da hazır satılan hurma ezmelerinden kullanın ve içerisine bal katın. Bu karışımı izlerin üzerine haftada bir uygulayın.
  • Cildi Gençleştirir: Yine içerisinde yer alan B vitamini sayesinde yaşlanan cilt hücrelerini onarıp canlandırıyor.
  • Saçları Güçlendirir: Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz yalnızca 3 hurma saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor. İçerisindeki mineraller sayesinde saç foliküllerinin ve tellerinin güçlü ve sağlıklı kalmasını garanti altına alıyor.
  • Saç dökülmesine doğal çözüm: İçerisinde bulunan demir ve B vitamini sayesinde saç dökülmesini engelliyor. Düzenli olarak tüketilen hurma saç köklerinizin güçlenmesini ve kalınlaşmasını destekliyor.
  • Daha kalın saç telleri: Hurma yağı ile saç derisine yapılan düzenli masaj, saç derisinin ihtiyacı olan mineralleri sağlıyor. Sürekli olarak ideal nem oranını korumasına yardımcı oluyor. Bu da saç tellerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmalarını ve daha kalın bir yapıya kavuşmalarını vaad ediyor.

Helal Oje Nedir? Soyulan Oje Helal Midir?

3 Comments

 • Ali dedi ki:

  Genellikle ramazan ayında bolca tükettiğimiz hurma aslında sağlık açısından oldukça faydalı besin değerleri içeriyor. Sindirimi kolaylaştırıyor, Cildi gençleştiriyor, Kilo kontrolünü destekliyor, kansızlığı önlüyor, bağışıklığı güçlendiriyor tam bir enerji deposu ve daha bilmediğimiz neler neler. Yazınızda Hurmanın faydalarını çok detaylı bir şekilde ifade etmişsiniz, teşekkür ederim.

 • Kenar Yazarı dedi ki:

  Hurmanın faydalarının saymakla bitmeyeceğini düşünüyorum. Özellikle Peygamber Efendimizin yediği ve bizlere önerdiği bir meyve olmasından dolayı benim için çok başka bir yeri var.

  Hurmanın ve hurma çekirdeğinin faydalarını birçok rahatsızlığa ve hastalığa iyi geldiğini sürekli duyuyorum. Ama toplum olarak hurmayı neden sadece ve özellikle Ramazan’da tükettiğimiz i bilmiyorum. belki fiyatından dolayı belki başka bir nedenden dolayı bilmiyorum ama sadece Ramazan sofralarında hurmayı görmek anlam veremediğim bir durum.

  Hurmanın faydalarını konuşmaya geldiğimizde hepimiz en az birkaç tane özelliğinden bahsedebiliriz. Ama vurmaya gerektiği önemi verip sofralarımızda ve mutfağımızda sürekli bulundurmuyoruz.

  Neyse ki Ramazan yaklaşıyor ve hurmaları artık sofralarda görebileceğiz. yazmış olduğunuz makaleyi beğendim fakat daha detaylı yazarsanız daha verimli olacağını düşünüyorum. Hem önümüz Ramazan, sofralarda göreceğimiz ve yiyeceğimiz besinin faydalarını bir kez daha okuyucularınıza hatırlatmış olursunuz.

  • hanimzade dedi ki:

   İslam kültüründe çok büyük bir yeri olmasına rağmen ilginç bir şekilde hurmanın faydalarından bahsedenler gayri müslimler. Müslümanların bu konudaki tavsiyeleri 3 tane ya da 7 tane ye çift sayı olmasından öteye geçmiyor. Detaylı bir hurma dosyası hazırlamaya başlıyorum tavsiyenizle 🙂

Leave a Reply