Yabancı Film Tavsiyesi kategorisinde ilginçliğiyle dikkat çeken bir yapıma yer vermek istedim. Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim alışılagelmiş erkek egemen dünyanın zirvesinde mutlulukla hayatına devam eden Damien’in kadın egemen toplum tecrübesini ele alıyor. Beklenmedik bir anda gözlerini düzeni tersine dönmüş dünyaya açan Damien “kadın” konumuna düşerken yaşadıklarına inanmakta oldukça zorlanıyor. Bildiği dünyada ilk görüşte etkilendiği esmer güzel Alexandra karşısına baskın karakterli çapkın yazar olarak çıktığında Damien ne yapacağını bilemiyor. Filmde içinde yaşadığımız şartlarda kadınla erkeğin yer değiştirmesiyle davranışların ve söylemlerin kırıcılığı, yersizliği ve anlamsızlığı bir kez daha gözler önüne seriliyor.


Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim Ne Anlatıyor?

Buruk kahkahalarla izlenen Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim son derece başarılı bir fransız yapımı. Film dünya genelinde bütün kadınların neredeyse her gün maruz bırakıldığı rezillikleri konu alıyor. Kadın erkek herkes tarafından çoktan içselleştirilmiş olan bu sıkıntıları birer birer esprili şekilde ve incelikle işliyor. Laf atılan, karanlıkta yürümeye korkan, düşünceleri geri plana atılıp metalaştırılan konumuna düşen Damien neye uğradığını şaşırıyor.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Dizi Tavsiyeleri ve Film Tavsiyeleri

İzleyici koltuğunun güvenli mesafesinde dünya düzenini gözden geçirirken dengesizlik bütün objektifliğiyle kendini gösteriyor. Yüzyıllardır süregelen eşitsizliğe ışık tutan yapım 98 dakika sürüyor. Orjinal adı Je Ne Suis Pas Un Homme Facile olan 2018 film dizi sektöründe birinciliğe oynayan ve yenilikçi yapımlarıyla dikkat çeken Netflix imzası taşıyor. Güldürürken düşündüren mantık çerçevesinde kameraya alınan Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim her sahnesinde başka bir sorunu ele alıyor. Kıyafetlerin darlığından küçük ceplere, iç gösteren tişörtlerden kocaman çantalara kadar gözümüzün alıştığı birçok küçük detay yer alıyor. İşte bütün bu gözden geçen detaylara yer verilmesi de yabancı film tavsiyesi isteyen herkese gözüm kapalı önerdiğim yapımlardan olmasını sağlıyor.

yabancı film tavsiyesi - ben senin bildiğin erkeklerden değilimKadın ve erkek eşitliğinin içi boşaltılmış üç kelimeden ibaret doğasına esprili bir pencere açan film son günlerde gündeme oturan “erkek yerini bilsin” akımının ekranlara düşen en keyifli hali. Eşitsizliği ev, iş ve okul hayatında ayrı ayrı yaşayarak kanıksayan kadınların derdine tercüman olan Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim işler tersine döndüğünde olabilecekleri de gözler önüne seriyor. Yıllardır toplumsal kodlara işlenerek “normal” haline gelen alışkanlıkların erkekler tarafından yapıldığını görmek mantıksızlığı kavramayı oldukça kolaylaştırıyor.

 

Leave a Reply