Cynthia Mahendra Endonezya modasının imza parçası olan syari tasarımının önde gelen markalarından Jawhara Syari’nin kurucusu ve modeli olarak ülke sınırlarını aşarak The Gate Jakarta İstanbul etkinliğinde podyumda yer alan 7 isimden biriydi. Tesettür modasına kendi yorumunu katarak yön vermekte kararlı olan Cynthia pastel renklerin ağırlıkta olduğu syari tasarımlarında her yaşa hitap eden detaylara yer veriyor. Defile sonrası beni kırmayıp sorularıma cevap veren Cynthia tesettürü keyifli hale getirirken amacından uzaklaşmamayı amaç edinen rengarenk tasarımlarıyla Jashara Syari macerasına hız kesmeden devam ediyor.

Kendisi için kıyafetler tasarladıktan sonra görenlerin beğenisini kazanarak sipariş almasının ardından kendi markasını kurmaya karar vermesiyle Jawhara Syari ortaya çıkıyor. Genç ve dinamik bir marka olmasına rağmen kısa sürede Endonezya ve Asya pazar sınırlarını aşarak büyümeye devam eden Jawhara Syari adını dilimizde de kullandığımız cevher kelimesinden alıyor. İslam öğretisinde Allah’ın emrettiği sınırlardan ilham alan Cynthia rahat hareket edilebilen bol elbiseleri ve uzun başörtüleriyle genç kızlar dahil herkesin severek kullanacağı tasarımlara sahip. Büyük beden kıyafetler dışında görmeye alışık olmadığımız kadar bol kesimli elbiselerde boyutlu dantel gibi günümüz modasını yakalayan detaylara yer verirken tesettürden ödün vermeyen Jawhara Syari tasarımlarında limon desenine kadar her türlü eğlenceli seçenek yer alıyor.

Kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara kararlı olmalarını öğütleyen Cynthia, başarısızlık karşısında yenilmeden tekrar denenmesi gerektiğini ekliyor. Kolay kolay vazgeçmeyin ama en önemlisi kendi tarzınızı oluşturun diyen Jawhara Syari tasarımlarının sahibi Türkiye muhafazakar modasını ilgi çekici ve cezbedici buluyor. Türkiye’nin islam medeniyeti merkezi olduğunu belirten Cynthia Kapadokya, İstanbul, Aya Sofya Galata gibi kelimeleri tasarımlarında kullanarak ülkemize yeşil ışık yakıyor. Şer’i anlamına gelen syar’i Endonezya tesettür modasının başrolünde yer alırken avrupa esintisini kumaş doku ve desenleriyle sınırlı tutarak büyüyerek gelişmeye devam ediyor. Yakın zamanda Jawhara Syari gibi renkli seçenekleri de görmeyi sabırsızlıkla beklediğimiz Türk tesettür modasından umudumuzu kesmesek de büyük eşarp niyetine pareo örterken gözlerimiz yaşarmıyor değil.

 

 

Leave a Reply