Ev düzeni söz konusu olduğunda insanlar ikiye ayrılıyor. İlki içinde benim de yer aldığım dağınıklık içinden çıkılamayacak hale gelene kadar toplamaya yanaşmayanlar. İkincisi ise hepimizin özendiği temizlik ve düzeni yaşam biçimi haline getirenler. Çoğunluğu kapsayan pasaklılar zamansız misafir ziyaretlerinde her şeyi çekmecelere dolduruyor. İmrenilen azınlık ise her daim düzenli çekmecelerindeki ütülü nevresim takımlarıyla bizlere hayret ediyor.

Tembelliğin ütü istemeyen kumaş uzmanlığı evresindekilerden olarak azınlık arasına girmenin kolay yollarını aradım ve sayısız deneme yanılma sonunda kendi düzenimi oturttum. Günlük yarım saatten fazla vakit ayırmayı gerektirmeyen düzen rutini üşengeçliğin de meşguliyetin de her türlüsüne uyum sağlıyor. Tembelleri hedef alarak oluşturduğum bu düzenli evin 5 sırrı serisinde tamamını tek seferde yazarak sizleri bunaltacak değilim. İşte tam da bu yüzden ilk ve en önemli adımla başlayıp yavaş yavaş geriye kalan 4 sırrımı da sizlere aktaracağım.evi toplu tutma yolları

Tek dokunuş: ilk ve en önemli adım olan tek dokunuş eve gelince ve evden giderken her şeye sadece bir kez dokunmaktan geçiyor. Çıkardığım paltoyu sonra kaldırırım deyip yatağın üstüne atmak yerine çıkardığım gibi dolaba asıyorum. Başlangıçta bunu yapmak çok zor gelse de alışmak bir haftadan fazla sürmüyor.Gece hazırlığı: Normalde bir yere gideceğim günler öncesinden belli olsa bile evden çıkmadan hemen önce hazırlanmaya başlayıp arkamda toplaması saatler sürecek dağınıklık bırakıyorum.  Pazartesi temizliğinin hatırına bir başka haftanın en sendromlu gününde ikinci  düzen sırrı ile görüşmek üzere.

Leave a Reply