Girlboss son zamanlarda yükselen sosyal medya kullanımıyla sık karşılaştığımız kelimeler arasında yer alıyor. Kadın haklarının savunulmasında etkin bir bilgi kaynağı haline gelen sosyal medyada girl boss sürekli gördüğümüz tanımların başında geliyor. Türkçeye “patroniçe” olarak çevirebileceğimiz kelimenin hakkını veren Nastygal markasının kurucusu Sophia Amoruso, #GIRLBOSS isimli kitabında trajikomik markalaşma sürecini anlatıyor. Moda sektörünü barındıran hayaller kuran her genç kızın ismine aşina olduğu Sophia Amoruso kitabı ile tecrübelerini paylaşıyor. Uzun zamandır kitap önerileri aldığım kişilerden duyduğun kitabı sonunda okuyup bitirdim ve düşüncelerimle karşınıza geçtim.

kitap önerileriHerkesin ve her şeyin kadınlara karşı olduğuyla alakalı duyduğumuz hikayeleri başarısıyla ezip geçen Sophia Amoruso #girlboss’ta kendi yolunu çizmek isteyen kadınlara tavsiyeler veriyor. Sokakta yaşayıp çöpten yemek yemeye kadar varan sıfır noktasından 280 milyon dolar değerindeki marka patronluğuna ilerleyen hikaye oldukça etkileyici. Çalıştığı en basit işte bile dikiş tutturamayan ve ailesinin bile ümidi kestiği Sophia Amoruso tırnaklarıyla kazıyarak ulaştığı noktada edindiği bilgileri saklamıyor. Hayatı boyunca tembel ve hatta kafası çalışmayan olarak etiketlenmiş birinin gerçekten de sevdiği şeyi bulduğunda yapabileceklerinin kanıtı olan Amoruso içtenlikle patroniçelere yol gösteriyor.

kitap önerileriGirl Boss Kitap Önerileri Listelerine İlk Sıralardan Girmeyi Hak Ediyor

İçinde kitap önerileri, marka kurarken yapılması ve yapılmaması gerekenler, Amoruso’nun çocukluğu ve daha birçok detaya yer verilen #GirlBoss keyifle okunuyor. Eğlenceli anlatımı ve sade diliyle ingilizce kitap okumak isteyenlerin rahatlıkla anlayacağı kitap kalın görünse de kısa sürede bitiyor. Aynı isimdeki Netflix yapımı dizi bilinmeyen sebeplerden tek sezonla sevenlerine veda etmiş olsa da yaşananların farklı bir boyutunu görüp eğlenmek için izlenebilecekler arasında yer alıyor.  Kitap keyifle okunsa da hiç vaktim yok diyenler için de sesli kitap platformu olan Stoytel ve Audible gibi platformlarda da bulunuyor. İtiraf etmek gerekirse kitabın büyük bir kısmını sesli kitap olarak dinledim. Bu sayede evin işlerini yaparken sıkıntıdan delirmedim ve dışarı çıktığım zamanlarda kitabı çantamda taşımadım. Aksine zaman kaybı olarak gördüğüm temizlik, yemek gibi işlerle uğraştığım vakti de değerlendirdim, kitabı evde unutmayı da dert etmedim.

Bu da ilginizi çekebilir: I Feel Pretty – Acayip Güzelim

Leave a Reply