Fabrika Ayarı, Hayati İnanç ve Bekir Develi’nin karşılıklı soru cevap şeklinde ilerleyen sohbetlerinden oluşuyor. Kitap temelde temelde şu üç konunun üstünde duruyor; tövbe etmenin, namaz kılmanın ve kitap okumanın önemi. 13 bölüm içeren kitabın mercek altına aldığı ilk konu kitap okumak.

Bekir Develi: “Neden kitaptan vazgeçmemeliyiz ve neden kitabımız baş ucumuzda durmalı?” Diye sorduğunda;

Hayati İnanç: “Dokunduğunuz şey sizindir; yani ekranda okuduğunuz şeyle fazla özdeşleşemezsiniz moda deyişiyle, o size mal olmaz, aranızda bir mesafe vardır, bir sevimsizlik vardır. Ama kitapla dostluk kurarsınız, kokusu size siner, o kitabı elinize aldığınızda eski bir dostunuzla karşılaşmış gibi olursunuz.”

Şeklinde cevaplıyor ve böylece sayfalar boyu okuyanı sürükleyip götüren muhabbet gemisi daha derin sulara doğru ilerliyor. İkilinin keyifli muhabbeti satırlarda çok başka bir keyif. Muhabbet demişken kitapta kafamızı ekranlardan kaldırıp muhabbetin kıymetini anlamamız konusunda da öğütler var. Sonrasında asıl iki meseleye yani tövbe ve namaza geçiliyor. Son sayfaya kadar yapılması gerekenler kadar kaçınılması gerekenler de olabilecek en naif en açık üslupla aktarılıp gönüllere su serpiliyor.

İslamın çocuklara ve yeni tanışan herkese anlatımında yapılan en büyük yanlış cehennem korkusunu üstlerine salmak. Etrafındaki dünyanın henüz farkına varmamış küçücük çocuklar bir yanlış yaptığında aileleri parmak sallayarak “Allah yakar!” diye korkutuyor. Oysa ki Allah bir adım gelene bin adım gidiyor, sayısız nimet bahşediyor ve kalbinde zerre kadar iman olana bile cennet kapılarını açıyor. İşte Fabrika Ayarı bu olumsuz durumu tersine çevirmek gayesiyle Allah’u Teala’nın sevgi ve şefkatli tarafını defalarca tekrar ediyor.

Hayati İnanç tövbe noktasında şu örneği veriyor: Kadir gecesinde hangi duayı edeyim diye soran Hz. Ayşe’ye cevabında şöyle diyor Peygamberimiz aleyhisselam : “Ya Rabbi, sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.” Yani affetmeyi sevdiğine göre Ey Allah’ım, affedilecek biri lazım…

Hayati İnanç ve Bekir Develi tövbe etmenin ruha merhem olan gücünü anlatıyor. Namaz kılmaya başlama noktasında nefisle girilen savaşta kendini gösteren utanma, çekinme, tövbenin kabul edilmeyeceğine inanma gibi durumlar da yine cevap aranan önemli başlıklar arasında. Fabrika Ayarı islamla alakalı noktalarda arayış içinde olan herkesin okuması gerekenlerin başında geliyor. Alıştırılmaya çalışılan kafaya kakarak, bağırarak islamı öğretme düsturundan uzak su gibi duru ve huzur verici bu kitap gençlere hediye edilmeyi de fazlasıyla hak ediyor.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Tesettür Blog Penceresinden: Kadınlar Başlarını Neden Açıyor?

Leave a Reply