Kız Kulesi

İstanbul denilince akla gelen kalabalıktan mümkün olduğunca uzak gezi rotaları planlamanın en önemli iki noktası öğleden sonraya kalmamak ve hafta içi gezmek. İstanbul’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Kız Kulesi çoğu kişinin kıyıda çay içerken uzaktan bakarken hakkındaki kuleye kapatılan prenses hikayesini dinlediği hazin bir adres. Oysa ki tam da karşısında herkesin iç geçirerek izlediği yerden kalkan küçük tekneler düşük ücret karşılığında Kız Kulesi’ne gitme olanağı sağlıyor. Özellikle temmuz ve ağustos gibi sıcaklığın dayanılmaz hale geldiği aylarda yolunuz İstanbul’a düşerse o teknelerden birini mutlaka yakalamanız lazım. Püfür püfür esen deniz havası eşliğinde benzersiz İstanbul manzarasına doyabileceğiniz gibi kulenin içini de keşfe çıkabilirsiniz.

Alkolsüz Mekanlar

İstanbul'da Gezilecek Yerler
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Her mevsim bambaşka güzelliklere ev sahipliği yapan NGBB Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunuyor. Bahçe, kavşakta yer alan anayol ve bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kurulu sekiz adadan oluşuyor. Şehrin en işlek yollarının kesiştiği noktada doğanın tadını çıkarabileceğiniz bahçe girişleri ücretsiz. Dilerseniz mesire alanında piknik yapabilir ve diğer yedi adada kapanış saatine kadar vakit geçirebilirsiniz. Yakın çevresinde ve içinde alışveriş yapılabilecek alanlar olmadığından hazırlıklı gitmenizde fayda var.

şile saklıgöl
Şile Saklıgöl

Pratik Yemek Tarifleri

İstanbul’da gezilecek yerler listesinin son adresi ise film sahnelerini aratmayan nefes kesici manzarasıyla Saklıgöl. Son birkaç yılda keşfedilmeye başlasa da şehir merkezinden uzak sayılabilecek mesafedeki mekan gidilip görülmeyi hak ediyor. Yemyeşil ağaç manzarasıyla göl manzarasının bir araya getiren Şile Saklıgöl çevresindeki çardak alanlarda ailece vakit geçirip piknik yapabilir ya da işletmeleri tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında gidip de kalabalıkla karşılaşma ihtimalini göze almak istemiyorsanız Ağva Kadıköy’deki Köyağzı koyu tam size göre. Sadece yerlilerin bildiği koy çocukla gitmek için biraz tehlikeli olsa da çocuksuz aileler için muhteşem bir tercih. Gezerken macera kovalamayı da sevenlerin hoşuna gidecek koyda 2 metrelik bir mağara da bulunuyor. Deniz dalgalarının şiddetine göre mağara keşfi yapmak şansa kalsa da sadece koy manzarası için de gitmeye değer.

Leave a Reply