Ödüllü Mantıların ev Sahibi Amasya Anadolu Mantı Evi güzeller güzeli şehrin kalbi olan çarşının içinde yer alıyor. Amasya’da gezip görülecek yerlerin çoğu bu çarşının çevresine yayılmış. Şehrin ortasından geçen, Yeşilırmak Nehri’nin muhteşem manzarasını arkamızda bırakıp yürümeye başlıyoruz. İstanbul’un pandemi sonrası daha da korkutucu hale gelen kalabalığından uzakta, acelesiz yürümek öyle güzel ki! Amasya Anadolu Mantı Evi‘ne nasıl gideceğinizi sorduğunuzda herkes adresi eliyle koymuş gibi tarif ediyor. Sadece turistlerin rağbet ettiği bir yer değil aksine en çok da yerli esnaf tarafından seviliyor. Merkezdeki öğretmenevi ve polisevi arasında kalan arnavut kaldırımlı yoldan yürüyerek birkaç dakikada mantıcıya varıyoruz.

kızarmış mantı

Hatuniye Mantı

Amasya Anadolu Mantı Evi Nasıl Bir Mekan?

Ahşap kapıdan girer girmez yine ahşap ağırlıklı ve rengarenk bahçeyle karşılaşıyoruz. Herkesin maske taktığı şu günlerde eskisi kadar mimikleri göremesek de masamıza kadar eşlik eden beyefendinin gülümsediği sesinden anlaşılıyor. Havanın serinliğine rağmen kapalı mekanda oturmaktan çekindiğimiz için tercihimiz bahçeden yana. Masalar özenle ve birbirinden epey uzak olacak şekilde yerleştirilmiş. Üst kattaki salon, nehrin kıyısında kusursuz mimarisiyle göz kamaştıran Sultan Beyazıt Camii manzarasına sahip. Her şey normale döndükten sonra ailece bu salonda mantı keyfi yapma planlarıyla tekrar bahçeye inip tertemiz mavi beyaz puantiyeli örtü serili masanın başındaki yerime geçiyorum.

türkmen mantı

Türkmen Mantısı

Amasya Anadolu Mantı Evi’nde patentli Hatuniye Mantı da dahil olmak üzere 8 çeşit mantı bulunuyor. Anadolu Mantı, Türkmen Mantı, Sinop Mantı, Kayseri Mantı, Çerkez Mantı, Amasya Mantı ve Diyet Mantı özenle sunuluyor. Güncel gelişmelerden dolayı paket servis hizmeti mevcut. Mekanda peynirli ve patatesli seçenekler olduğundan et tüketmeyi tercih etmeyenlerin de sevebileceği lezzetler bulmak mümkün.
Tadına bakma fırsatı bulduklarım arasında favorim olan Hatuniye Mantısı, kızartılmış ve diğer çeşitlerden daha büyük. Çatal bıçak kullanmadan yanında servis edilen iki çeşit sossa batırılarak elde yeniliyor.

çerkes mantı
Çerkez Mantı kendine özel baharat karışımıyla ve yoğurtla sofraya teşrif ediyor. Pandemi sürecinde artan hijyen önlemleri kapsamında tüm kaşık, çatal ve bıçaklar tek kullanımlık poşetler içinde.

Türkmen Mantısı yanında yoğurt ve baharat karışımıyla geliyor. Tek kullanımlık paketlenen baharatlar yoğurtla karıştırılıp soslu mantı bu yoğurtlu karışıma bandırılıyor.

Cevizli bir lezzet olan Sinop Mantı ise salçalı sos ve yoğurtla sunuluyor.

bakla dolması

Baklalı Dolma

Menüde mantı çeşitleri haricinde bir de Baklalı Dolma, Ev Makarnası, Pişi, Keşkek, Çi Börek ve de Kahvaltı bulunuyor. Yan lezzetler arasından seçimimizi baklalı dolmadan yana kullanıyoruz. Amasya’ya özgü bu zeytinyağlı dolmada kırık yarma ve kuru bakla temel lezzeti oluşturuyor. Her birimiz kalbimizi bir başka mantı çeşidinde bıraksak da baklalı dolmanın muhteşem olduğu konusunda herkes hem fikir.

Ödüllü Mantı Evi

İki yıl üst üste “Yılın En Kaliteli Mantı Evi-Restoranı” ödülünü alan Amasya Anadolu Mantı Evi bir kadın işletmesi. Her bir detayında işini aşkla yapan insanların titizliği göze çarpıyor. On parmağında on marifet olan Medine Kürkçü tüm lezzetlerin yapımında bizzat bulunduğunu gözlerinden ışıklar saçarak anlatıyor.

Alkolsüz mekan olan Amasya Anadolu Mantı Evi Adres: Hatuniye Mah.,Hazeranlar Sok. No:57/A 05100 AMASYA

Telefon: 0 (358) 212 3030

Tüm alkolsüz mekan keşiflerine buradan ulaşabilirsiniz !

Leave a Reply