Yabancı film tavsiyesi kategorisine uzun bir ara verdikten sonra ailecek keyifle izlenebilecek Soul ile tekrar karşınızdayım. İlk fragmanından itibaren merakla beklediğim film 2020’nin en iyi yapımları arasında yer alıyor. Pixar ve Disney ortaklığıyla ortaya çıkan Soul yaşam ve ölüm hakkında ince mesajlar içeriyor. Animasyon olmasına rağmen çocuklardan ziyade yetişkinleri hedef almasıyla çizgi film algısını da ortadan kaldırıyor. Durağan ilerleyen kurgusu ve koyu renk paletiyle küçük yaş grubuna pek hitap etmese de lise ve sonrası için son derece uygun.

Genç bir balıkla ilgili bir hikaye vardır. Yaşlı balığın yanına yüzüp demiş ki:
“Okyanus dedikleri şeyi bulmaya çalışıyorum.”
“Okyanus mu?” demiş yaşlı balık. “Şu anda içinde yüzüyorsun.”
“Bu mu?” demiş genç balık. “Ama bu su. Benim istediğim şey, okyanus.”

Filmde tek bir amaç uğruna geçirilen yıllar sorgulanırken küçük detaylar dikkat çekiyor. Yaşam şartlarının her zamankinden daha da ağırlaştığı günümüz dünyasında gençlerin sırtına bir de hayattaki amacını bulmanın ağırlığı yükleniyor. Herkesten farklı olmak, akıntıya karşı dimdik durmak ve daha birçok zorlu hedef daha çok küçük yaşta karşılarına dikiliyor. Soul işte tam da bu amacı tüm yönleriyle ele alarak sıradanlığın keyifli yanlarını gözler önüne seriyor.

Soul Filmi Konusu

Doğumdan öncesini ve ölümden sonrasını konu alan film caz müziğine aşık talihsiz müzisyen Joe Gardner etrafında şekil alıyor. Joe çocukluğundan beri hayalini kurduğu kariyere kavuşmasına ramak kala aniden ölüveriyor. Gözlerini açtığı ruhlar aleminde dünyaya geri dönmekten başka bir şey düşünmüyor. Müzisyenliğe kaldığı yükselme noktasından devam etmek isteyen Joe bu amaç uğrunda elinden geleni yapıyor.

Dizi & Film Tavsiyeleri

Tüm hayalleri, insanlarla ilişkileri ve meslek seçimi cazdan ibaret olan Joe Gardner kaçırdığı küçük anları düşünmeye başlıyor. Atılan ilk adımın tarifsiz sevinci, yeni insanlarla tanışıp hayatlarını dinlemenin mutluluğu, tadı çıkarılarak yenen bir dilim pizzanın doyumu ve göz ardı edilen diğer küçük detaylar Soul filminde birer birer işleniyor. Her bireyin dünyaya ulvi bir görev için geldiği düşüncesini yerle bir eden yapım mutluluk, hüzün ve bilgeliği izleyiciye en sevimli haliyle sunuyor.

Leave a Reply