Sevda Gazozcusu tarihi Vefa Bozacısı’nın tam karşısında küçücük bir dükkan. İstanbul alkolsüz mekan keşiflerinde bugünkü rotamız zamanda yolculuk etmeyi sağlıyor. Çocukluğumuzda küçük adımlar ata ata içinde saatler geçirdiğimiz bakkallara benziyor. Geçmişe olan özlemimiz şehir hayatında her geçen gün daha da derinleşirken Sevda Gazozcusu gibi nostaljik temalar üstüne açılan yerlerin de popülerliği artıyor. Bu yüzden uzun uzun gazozları ve şerbetleri incelemek, fotoğraf çekmek istiyorsanız hafta içi açılır açılmaz orada olmanızda fayda var.

alkolsüz mekan

Şişede Nostalji

Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce farklı çeşit gazozu bulabileceğiniz şirin dükkan birkaç yakın zamana kadar Vefa Gazozucusu iken şimdilerde Sevda Gazozcusu olarak yoluna devam ediyor. Başka yerde bulamayacağınız erik, hindistan cevizi, demirhindi gibi farklı aromalı gazozların yanı sıra Bor Gazoz, Sultan Kola, Datça Gazozu ve daha niceleri gibi yerel markaları da bulunduruyor. Sevda Gazozcusu fiyatları markette görmeye alışık olduğumuzdan da yerel markaların kendi bölgelerindekinden de daha yüksek olsa da bir sefer gidilmesi gereken yerlerden. Gazozların yanı sıra birçok farklı şerbet seçeneğine de ev sahipliği yapan Sevda Gazozcusu’nde gazozlar 4 lira şerbetler ise 7 lira. Günlük gazoz alışverişi yapmaktan ziyade semtteyken arkadaşlarla ayak üstü uğranacak bir yer olduğundan fiyatı çok da sorun etmemek lazım. Fakat mekanın kesinlikle genişletilmesi gerekiyor çünkü müşterilerin tek sıra halinde içeri girmesi gerekiyor.

alkolsüz mekanFatih’e geçtiğimizde uğradığımız mekanın kapısında sıra beklediğimiz için detaylı olarak inceleme fırsatı bulamadım. Sosyal medyada sürekli görmeye başlayınca da tekrar aklıma düştüğü için geniş bir zamanda tekrar gitmeyi planlıyorum. Siz de benim gibi kalabalığın ortasında kalakalmak istemiyorsanız açılış ve kapanış saati göz önünde bulundurarak gidin mutlaka. Alışılagelmiş dükkanlar gibi sabah açılmayan Sevda Gazozcusu çalışma saatleri 14:00-00:00 arası. Fotoğraf çekmeyi düşünenler için güneş batana kadar çok da uzun bir zaman dilimi olmadığından gittiğinizde kalabalık varsa çevredeki yerlere uğrayabilirsiniz. Vefa Bozacısı ya da yanındaki Helvacı Baba sakinliği kontrol edebileceğiniz adreslerden. Vefa Bozacısı yıllardır boza severlerin uğrak mekanı olduğu gibi tarihi dokusuyla da göz dolduruyor. Helvacı Baba ise fotojenik vaatlerde bulunmasa da peynir helvası ve irmik helvasıyla damaklara şenlik veriyor.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Weck Kavanoz Uğruna Yediğim Ekşi Salata

5 Comments

 • Duo dedi ki:

  Şişesi de nostalji, gazoz kapakları da…Çok güzel duygular yaşadım okurken. Teşekkürler bu güzel yazı için…

 • Kenar Yazarı dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay önce Ben de gitmiştim. Tam o ara gazoz kapağı koleksiyonu yapmaya karar verdim. Hazır o tarafa gitmişken Sevda gazozcusunada uğramadan dönmek istemedim. daha önce internetten ve arkadaş çevresinde ismi de çok duymuştum ama hiç gitmek nasip olmamıştı. Gidip oradaki gazoz çeşitlerini gözümle görünce çok şaşırdım. Türkiye’de bu kadar gazoz firması var mıymış diye kendi kendime söylendim.
  Benim favorim Beyoğlu gazozu. Aynı gün Balsa ve Elvan gazozlarınıda demedim. O tarafa yolun düştükçe uğramayı ve birkaç çeşit gazoz denemeyi düşünüyorum. Güzel yazı olmuş, tebrik ederim.

  • hanimzade dedi ki:

   Ben de Zafer gazozu çok sevdim fakat kendi şehrinde turistik yerdeki fiyatları bile Sevda Gazozcusu fiyatlarından daha düşüktü. Yerinde gidip tadına bakabilenlere hitap etmese de gidip görülebilecek bir yer özellikle İstanbul’a göçüp de memleketine has gazozu özleyenler için bulunmaz fırsat

 • Serdar Kuzu dedi ki:

  gazozun anlam kazandığı bir mekan olmuş. çeşitli gazozların sergilenmesi ve içecek çeşitliliği oldukça güzel. kendimce bu tür mekanların orjinalliğini koruması gerektiğini düşünüyorum. Bir daha gittiğinizde benim yerime de bir gazoz için lütfen..

Leave a Reply