Alkolsüz MekanlarGenel

Sevda Gazozcusu ile Çocukluğumuza Yolculuk

Yazar: 20 Nisan 2019 5 Yorum
alkolsüz mekan

Sevda Gazozcusu tarihi Vefa Bozacısı’nın tam karşısında küçücük bir dükkan. İstanbul alkolsüz mekan keşiflerinde bugünkü rotamız zamanda yolculuk etmeyi sağlıyor. Çocukluğumuzda küçük adımlar ata ata içinde saatler geçirdiğimiz bakkallara benziyor. Geçmişe olan özlemimiz şehir hayatında her geçen gün daha da derinleşirken Sevda Gazozcusu gibi nostaljik temalar üstüne açılan yerlerin de popülerliği artıyor. Bu yüzden uzun uzun gazozları ve şerbetleri incelemek, fotoğraf çekmek istiyorsanız hafta içi açılır açılmaz orada olmanızda fayda var.

alkolsüz mekan

Şişede Nostalji

Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce farklı çeşit gazozu bulabileceğiniz şirin dükkan birkaç yakın zamana kadar Vefa Gazozucusu iken şimdilerde Sevda Gazozcusu olarak yoluna devam ediyor. Başka yerde bulamayacağınız erik, hindistan cevizi, demirhindi gibi farklı aromalı gazozların yanı sıra Bor Gazoz, Sultan Kola, Datça Gazozu ve daha niceleri gibi yerel markaları da bulunduruyor. Sevda Gazozcusu fiyatları markette görmeye alışık olduğumuzdan da yerel markaların kendi bölgelerindekinden de daha yüksek olsa da bir sefer gidilmesi gereken yerlerden. Gazozların yanı sıra birçok farklı şerbet seçeneğine de ev sahipliği yapan Sevda Gazozcusu’nde gazozlar 4 lira şerbetler ise 7 lira. Günlük gazoz alışverişi yapmaktan ziyade semtteyken arkadaşlarla ayak üstü uğranacak bir yer olduğundan fiyatı çok da sorun etmemek lazım. Fakat mekanın kesinlikle genişletilmesi gerekiyor çünkü müşterilerin tek sıra halinde içeri girmesi gerekiyor.

alkolsüz mekanFatih’e geçtiğimizde uğradığımız mekanın kapısında sıra beklediğimiz için detaylı olarak inceleme fırsatı bulamadım. Sosyal medyada sürekli görmeye başlayınca da tekrar aklıma düştüğü için geniş bir zamanda tekrar gitmeyi planlıyorum. Siz de benim gibi kalabalığın ortasında kalakalmak istemiyorsanız açılış ve kapanış saati göz önünde bulundurarak gidin mutlaka. Alışılagelmiş dükkanlar gibi sabah açılmayan Sevda Gazozcusu çalışma saatleri 14:00-00:00 arası. Fotoğraf çekmeyi düşünenler için güneş batana kadar çok da uzun bir zaman dilimi olmadığından gittiğinizde kalabalık varsa çevredeki yerlere uğrayabilirsiniz. Vefa Bozacısı ya da yanındaki Helvacı Baba sakinliği kontrol edebileceğiniz adreslerden. Vefa Bozacısı yıllardır boza severlerin uğrak mekanı olduğu gibi tarihi dokusuyla da göz dolduruyor. Helvacı Baba ise fotojenik vaatlerde bulunmasa da peynir helvası ve irmik helvasıyla damaklara şenlik veriyor.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Weck Kavanoz Uğruna Yediğim Ekşi Salata

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
hanimzadeSerdar KuzuKenar YazarıDuo Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Duo
Ziyaretçi
Duo

Şişesi de nostalji, gazoz kapakları da…Çok güzel duygular yaşadım okurken. Teşekkürler bu güzel yazı için…

Kenar Yazarı
Ziyaretçi
Kenar Yazarı

Yaklaşık 3 ay önce Ben de gitmiştim. Tam o ara gazoz kapağı koleksiyonu yapmaya karar verdim. Hazır o tarafa gitmişken Sevda gazozcusunada uğramadan dönmek istemedim. daha önce internetten ve arkadaş çevresinde ismi de çok duymuştum ama hiç gitmek nasip olmamıştı. Gidip oradaki gazoz çeşitlerini gözümle görünce çok şaşırdım. Türkiye’de bu kadar gazoz firması var mıymış diye kendi kendime söylendim.
Benim favorim Beyoğlu gazozu. Aynı gün Balsa ve Elvan gazozlarınıda demedim. O tarafa yolun düştükçe uğramayı ve birkaç çeşit gazoz denemeyi düşünüyorum. Güzel yazı olmuş, tebrik ederim.

Serdar Kuzu
Ziyaretçi
Serdar Kuzu

gazozun anlam kazandığı bir mekan olmuş. çeşitli gazozların sergilenmesi ve içecek çeşitliliği oldukça güzel. kendimce bu tür mekanların orjinalliğini koruması gerektiğini düşünüyorum. Bir daha gittiğinizde benim yerime de bir gazoz için lütfen..