İstanbul Modest Fashion Week macerası oldukça keyifli geçen boğaz turu eşliğinde başladı ve pazar günü Mizalle defilesi ile kapanış yaptı. 3 gün 3 gece süren etkinlik birçok farklı marka ve tesettür blog yazarına ev sahipliği yaptı. Başladığı şehre geri dönen İstanbul Modest Fashion Week 2019 Zorlu PSM’de gerçekleşti. Modest fashion olarak adlandırılan muhafazakar moda akımı muhafazakar giyimi tercih eden tüm kadınlara hitap eden tasarımları barındırıyor. Tesettür giyim parçalarına podyumdan ziyade satış alanlarında yer verilen İstanbul Modest Fashion Week büyük bir kısmı global muhafazakar giyime hitap ediyor.

Halima Aden Koleksiyonu Yolda

İstanbul Modest Fashion Week, Vogue kapak kızı olma ayrıcalığına erişen ilk tesettürlü manken Halima Aden x Modanisa koleksiyonuyla kapılarını açtı. Sempatik tavırlarıyla izleyenlerin gönlünü çalan Halima Aden her podyuma adım attığı anda başlayan alkışlarla Özge Ulusoy dahil tüm mankenleri gölgede bıraktı.

Pankartlı Mankenler Podyumda

Tasarımlarının yanı sıra söylemek istedikleriyle de izleyenlerin beğenisini kazanan Rabia Z alışılmışın dışındaki aksesuar seçimiyle dikkat çekti. “Dünyamızın sevgiye ihtiyacı var” ve daha birçok farklı pozitif mesaj yazılı pankartlar taşıyan modelleriyle İstanbul Modest Fashion Week’e damgasını vurdu. Rabia Z hızlı modanın altın çağını yaşadığı günümüz dünyasında ticari endişeleri bir kenara bırakıp sürdürülebilir modaya dikkat çekiyor.

Zamansız parçaları pastel renklerle buluşturan Nihan Peker Modanisa özel koleksiyonu oldukça keyifli modelleriyle beğeni topladı. Baş manken olarak bu defilede de boy gösteren Halima Aden spot ışıklarını üstünde toplayarak tasarımların önüne geçti. Henüz satışları başlamadığı için fiyatlarını sürpriz olsa da ortalamanın üstünde olacaktır diye tahmin ediyorum. Büyük bedene yer verirse gözüme kestirdiğim birkaç parçayı indirimlerde almayı düşünüyorum.

Büyük Bedene Yer Yok

Büyük beden modelleri de olan sınırlı markalar arasında yer alan Refka defilesinde büyük beden manken kullanılmaması ise dikkatimi çekti. İlklere imza atma konusunda sonsuz bir enerjiyle ürettikleri projelerle ilerleyen Modanisa büyük beden defilesiyle adından söz ettirebilirdi. Body positivity (beden pozitifliği/beden olumlama) İstanbul Modest Fashion Week gibi sektöre yön veren girişimlerde görmeyi umduğum detayların başında geliyor. Katılan markaların çoğu 46 bedene kadar da olsa büyük beden çalışmasına rağmen defile ve alanlarda standart beden ürünler vardı. Artısıyla eksisiyle büyük bir ilke adım atarak başlayan seri hız kesmeden farklı destinasyonlarda yoluna devam ediyor.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Saklı Büyük Beden Parçalarını Bulma Rehberi

One Comment

Leave a Reply