Sivilce tedavisiyle alakalı yazdıklarım ve sosyal medyada paylaştıklarım birçok sorunun kapısını açınca kendi yaşadığım yan etkileri yazmaya karar verdim. Aklımda ilaçlı sivilce tedavisi yazılarını bu hafta tedaviden sonra neler oldu şeklinde bitirmek vardı fakat yan etkileri hakkında gelen soruları cevaplamam gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak ben ilaca 22 yaşında başladım yani ortaokul lise öğrencileri gibi gelişme çağının orta yerinde değildim. Bu yaş aralığında olup da “başlasam mı abla” diye başlayan cümleler kuran kardeşlerim HAYIR başlamayın! Gelişme çağındaki çocuğa bu kadar ağır ilaç yazan doktorlardan da hızla uzaklaşın.

Yan etkileri listesinde intihardan depresyona kadar her türlü psikolojik etkeni barındıran bir ilacın yaşından dolayı zaten depresif olan ergenlere reçete ediliyor olması gerçekten korkutucu. Yine yaşından dolayı hormonsal değişikliklerle vücudu yağlanan haliyle sivilce problemi yaşayan çocuklara son çaren Roaccutane diyenin doktor olması gerçekten düşündürücü. Henüz 18 yaşına gelmemiş canım kardeşlerim bu ilacı şimdi kullanırsanız yirmili yaşlarınızda tekrar kullanmanız gerekecek ki bu da zaten tehlikeli olan bir süreci sıfırdan yaşamanız anlamına geliyor.

Nasihat kısmını geçtikten sonra kendi yaşadığım geçici ve kalıcı yan etkilerine geçecek olursam en başta kilo problemi geliyor. Tedavi süresince kilo almaya devam ettiğimi önceki ilaçlı sivilce tedavisi makalelerinde yazmıştım. Aradan geçen 5 yıla rağmen hala kilo veremediğim gerçeği ise meselenin doktorların vaatlerindeki gibi tedavi bitince ortadan kalkmadığını tam tersi kar topu misali yuvarlanarak büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Tedavi sonrasında çikolata kisti gibi bir isimle sevimli hale getirilse de kısırlıktan kansere kadar birçok farklı hastalığa sebep olan sıkıntıyla baş başa kaldığım da acı gerçekler arasında. Geçen hafta sosyal medyada gördüğüm kadarıyla meme kanserine de sebep olduğu ortaya çıkıp hasır altı edilen Roaccutane 3 5 sivilce için leblebi gibi tüketilecek bir şey değil.

Yüzünü temizlemeye üşendiğin için, uzun vadede uğraşmamak için, özel bir günde pürüzsüz ciltli olmak için başlanıp mucizeler yaratacak çözüm değil. Roaccutane kullanıcısına her ay kan tahlili yaptıran başlamadan önce feragatname imzalatan bir ilaç. Şimdiki aklım olsa başlamayacağım ve başladığım için hayatım boyunca pişmanlık duyacağım bir ilaç. Gelen mesaj ve yorumların hararetiyle yan etkilerini de anlattığıma göre haftaya tedaviden 5 yıl sonra neler oluyor hala sivilce çıkıyor mu bahsedip konuyu kapatmayı düşünüyorum.

Leave a Reply