Split dilimize parçalanmış olarak çevrilmiş 2017’nin en etkileyici filmlerinden biri. Vizyondayken yakalayamadığıma epey üzülsem de istanbul sinemalarında seyirci karşısına geçtiğinden çok da emin olamıyorum zira başrol oyuncusunu afişte görmem bilet almam için yeterli olurdu. İnternette film izlemek için gezinirken tesadüfen karşıma çıkan ve gerek fragmanı gerek açıklamasıyla heyecanlandıran film son sahnesine kadar aynı heyecanı sürdürmemi sağladı. Vizyona düşen ve izlenme rekorları kıran ivedik gibi saçmalıkların arasında acımasızca harcanan canım Parçalanmış kesinlikle izlenmesi gereken filmlerin başında geliyor.

Çocukluğu travmalarla bezeli olan ana karakter Kevin kaçış yolu olarak kendi içinde 23 farklı alt kişiliği barındıran tam anlamıyla parçalanmış bir adam. 23 kişiyi kapsayan hayatını tarifsiz bir zorlukla da olsa sürdüren Kevin geçmişindeki travmalarını tetikleyen bir olay sonrasında kötücül kişiliklerinin yönetiminde amansız bir sürece sürüklenerek 3 genç kızı kaçırıyor. Karanlık inanç ve düşüncelerle bezeli olan iki kişiliğinin esiri haline gelen Kevin derin uykusunu sürdürürken kimi zaman çocuk yaştaki Hedwig su yüzüne çıkıyor kimi zaman moda tutkunu Barry. Filmde prikolojinin kuytu köşelerine doğru derinleşen bir hikaye anlatılırken gereksiz efektlerden kaçınılmış ve bu sadelik muazzam bir hava katmış. Günümüz teknolojisinin baştan çıkarıcı efektlerine boyun eğmeyen film bir şekilde saflığını koruyarak klasik gerilim filmlerindeki su sesi, sürtünme gibi basit ama etkileyici seslere yönelmiş.

Oyunculuk olarak ele alındığında daha önce bilge profesör Charles Xavier olarak seyirciyi büyüleyen James Mcavoy kendi standartlarının da üstüne çıkarak iki saatlik Parçalanmış filminde 9 karakteri birden ayakta alkışlanacak bir performansla canlandırıyor. Alt karakterlerin her biri farklı kültür ve yaş aralığından geliyor ve oyuncunun bir anda değişen mimikleri, vücut dili ekrana hayranlıkla baka kalmanızı sağlıyor. Eşekten düşenin halinden eşekten düşen anların olabilecek en uç noktada anlatıldığı filmde kusursuz performansıyla dikkat çeken Casey rolünü canlandıran Anya Taylor-Joy kariyerinin sağlam adımlarından birini atmış görünüyor. Anlayışlı ve meraklı doktor rolündeki Betty Buckley ise koca çınar haliyle filmi daha da keyifli hale getiriyor. Vizyondaki filmlerin çizgi film kuşağı halini almasından bunaldıysanız ve artık karanlık tarafa adım atma vakti geldiğini düşünüyorsanız Parçalanmış aradığınız film olabilir.

Leave a Reply