Tesettüre yeni girenler için ihtiyaç listesi oluşturmak kapanma kararı altıktan sonra gelen sürecin sorunsuz ve keyifli geçmesi için büyük önem taşıyor. Aile büyüklerinden yardım alarak ilerleyebileceğiniz gibi köklü tarz değişikliğine gitmek yerine kendinize uygun tesettür kıyafetleri de araştırabilirsiniz. Sınırları belirledikten sonra gerekli araştırma yapıldığında her tarza uygun tesettür kıyafeti bulabileceğiniz ya da gardırobunuzu tamamen değiştirerek de tesettüre adım atabilirsiniz. Tesettür giyim markası olarak isim yapan modanisa, safamerve gibi internet üzerinden satış yapan adresler dışında h&m, zara, lc waikiki gibi internet satışının yanı sıra en yakın şubesinde deneyerek alışveriş yapabileceğiniz hazır giyim seçenekleri arasında yer alıyor. Kendi tecrübelerime dayanarak ilk etapta edinmenizi tavsiye ettiğim parçaları listeleyecek olursam;

  1. Bone: Bone kullanmayı tercih etmeyenler olsa da sürekli saçım açıldı mı diye kontrol etmekle uğraşmak yerine boru bone, ninja bone ve hatta tülbent gibi konforunuzu etkilemeyecek seçenekleri deneyerek kendinize uygun olanı seçmenizde fayda var. Saçımı toplayınca başım ağrıyor diyorsanız en kısa zamanda kendi saçınızı balıksırtı örmeyi öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Örgü topuz, at kuyruğu gibi toplama şekillerinden çok daha rahat olmasının yanı sıra gün boyunca açılmadan ilk halini koruyor ve üstelik saç kırılmalarını önlüyor. Saçınız uzunsa örgüyü birkaç tel tokayla sabitleyerek sabah bağladığınız şalla bütün günü geçirebilirsiniz.
  2. Pamuk Şal ya da Eşarp: İpek, şifon oldukça şık dursa da başlangıç için kaygan kumaşlar yerine sabit duran pamuklu şal ve eşarpları seçerseniz hem terlemez hem de eliniz sürekli başınızda düzeltmeye çalışarak saatler kaybetmezsiniz.
  3. Hazır Türban: Okula ya da işe gideceğiniz sabah alarm çalar da uyanamazsanız diye acele bir yere yetişmeniz gerekirse diye önlem olarak tarzınıza uygun renkte bir bone şal ya da hazır türban almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Tesettür gelin başı dahil her türlü seçeneği bulabileceğiniz hazır türban modellerinde mutlaka ihtiyacınıza yönelik bir model bulabilirsiniz.
  4. İğne: Alınması gereken şeylerin içinde en kolay bulunanı iğne olsa da aslında onu seçerken de birkaç püf noktaya dikkat etmek gerekiyor. Eşarp iğnesi için mıknatıslıdan zincirli modellere kadar sayısız seçenek olsa da toplu iğne benzeri olanlar bana daha işlevsel geliyor. Mıknatıslı iğnelerin çok fazla seveni olsa da ben eşarp ve şalı yıprattığı için tercih etmiyorum. Bunun yerine klasik eşarp iğnesi alırken ince ve uzun olmasına dikkat ediyorum ki delmeden mümkün olduğunca çok kumaşı sabitlesin.
  5. Ferace ya da Pelerin: Başlangıç için de olsa tunik giymeye karar vermiş olsanız bile dolabınızda en az bir tane mevsimlik dış kıyafet bulundurmanız gerekiyor. Hızlı hazırlanmanız gereken bir yere giderken gerekirse ev kıyafetinin üstüne ferace geçirip hazır türban takarak en fazla beş dakika içinde kapıda olabilirsiniz.

Leave a Reply