The 100 2014 yılında seyirci karşısına geçen ve dördüncü sezonu devam etmekte olan bir bilim kurgu dizisi. Dünyanın sonunu getiren nükleer felaketin üstünden 97 yıl sonra Ark isimli uzay gemisinde başlayan hikaye kısa süre sonra karaya ayak basılmasıyla maceraya kaldığı yerden devam ediyor. Dünyaya dönebilmek için gün sayan yüzlerce insanın zorlu koşullarda hayatını sürdürdüğü Ark katı kurallarla yönetiliyor ve yaşanan bazı aksaklıklar sonucunda 100 mahkum genç gözden çıkarılarak ufak bir umutla dünyaya gönderiliyor.

the 100Kitap uyarlaması olan dizinin kitaplarını okumadığım için aradaki farkları eleştiremesem de dört sezondur takip ettiğimden yeterli fikre sahibim. Sürükleyici bir dinamikle başlayan dizi son sezonlarda kan kaybederek devam etse de izlenebilirliğini sürdürüyor. Ark’tan gönderilen tecrit edilmiş çocuklar kendilerini dünyanın tek hükümdarı ilan ettikten kısa süre sonra yalnız olmadıklarını acı tecrübeler silsilesi ile öğreniyor ve savaş ana vatanında tekrar başlıyor.

the 100Kırk dakikalık bölümler şeklinde seyirciye sunulan dizi ortalama 16 bölümlük sezonlar halinde çekiliyor. Çekirdek kadroda çok büyük kayıplar olmamakla birlikte karakterler ruhsal olarak fantastik değişikliklere uğrayıp bambaşka özelliklerle karşımıza çıkabiliyor. İlk sezon en sakin huylu karakter ilerleyen bölümlerde cengaver bir savaşçıya dönüşürken cesaretinden ödün vermeyen deli fişek bir anda silinip gidiyor. Kağıt üstünde heyecan verici olan dizi eleştirel gözle bakarak izlendiğinde mantık hataları içeriyor. Uzun soluklu yapımların hemen hemen hepsinde mantık hatası olduğundan bu durum beni çok rahatsız etmese de baştan uyarmakta fayda var.

the 100Üç nesil boyunca gerçek havayı solumanın hayaliyle uzay boşluğundaki demir yığınında neredeyse bir asır geçirenlerin en gençleri hazırlıksız yakalandıkları doğa koşulları ve toprağın gerçek sahipleriyle amansız bir savaşa girip kazananı olmayan çatışmayı sürdürüyor. Komik sayılabilecek suçlar işleyip öyle ya da böyle yönetimin sınırlarını test edenler dünyayı test etmek için seçilince baş kaldırış kaçınılmaz oluyor. İnsanoğlunun kaderini elinde tutan yüz kişilik gariban ordusu kendilerinden beklenenin çok ötesinde başarılara imza atarak dünyanın çocukları olmaya doğru kararlı adımlar atıyor. Aşk,entrika, dostluk, kardeşlik gibi birçok temel konuya yer verilen dizi konusu itibariyle en az birkaç sezon daha sevenleriyle buluşacak gibi görünüyor.

Leave a Reply