Yoğrulmayan ekmek tarifi pandemi ilk başladığında hemen hemen herkesin evde ekmek yaptığı zamanda popüler hale gelmişti. O dönem ben de farklı tarifleri deneyerek kendi altın oranımı tutturmuştum ve çok sık yaptığım için tarifi hiçbir yere not etmedim. Zaman geçtikçe evde ekmek yapmak sıkıcı gelmeye başladı üstünden de uzun zaman geçince tarifi unuttum gitti. Aslında buraya yazdığım tariflerle kendi tarif defterimi kalıcı hale getirirken sizlerle de pratik yemek tarifleri paylaşmış oluyorum.

Yoğrulmayan ekmek tariflerinin çoğunda uzun bir mayalama süreci ve ardından son derece detaylı saatler süren bir pişirme süreci oluyor. İlk denemelerimde ezberlediğim tariften sıkılıp bırakmamın sebebi de yoğurma gerektirmemesi dışında hiçbir pratikliği olmamasıydı zaten. Fakat bu kez sonunda hazırlık aşamasından pişirmesine kadar yormayan tarifi yakaladım. Bu ekmek tarifinde içinde ekmek pişireceğiniz kabı ısıtmanız, fırında su kaynatmanız gerekmiyor ve hamuru yoğurmanız gerekmiyor.

Yoğurulmayan Ekmek Malzemeleri

  • 2.5 su bardağı un (250 gram)
  • 1 tepeleme çay kaşığı tuz (4 gram)
  • 1 çay kaşığı kuru maya (yarım paket/5 gram)
  • 1 tepeleme çay kaşığı toz şeker (4 gram)
  • 1+1/6 su bardağı ılık su (230 mililitre)*
  • Kalıbı yağlamak için tereyağı, zeytinyağı, margarin ya da sıvıyağ
* Ilık suyu hazırlamak için 1 ölçü kaynar su 3 ölçü oda sıcaklığında suyu karıştırabilirsiniz.

Yoğrulmayan Ekmek Yapımı

Un, tuz, maya ve şekeri kuru bir kapta karıştırın ve yavaş yavaş suyu ekleyerek yapışkan bir hamur olana kadar spatula yardımıyla karıştırmaya devam edin. Tüm malzemeler birbirine karıştıktan sonra kabın üstünü bezle örtüp ılık bir yerde mayalanmaya bırakın.

Bulunduğu yerin sıcaklığına göre 1.5 – 2 saat içerisinde hamur mayalanarak iki katına çıkacaktır. Hamur iyice kabardıktan sonra ekmeği pişireceğiniz ısıya dayanıklı kapları güzelce yağlayın. Ben iki adet 1 litre hacminde fırın kabı kullandım. Siz de baton kek kalıbı, borcam, döküm tencere ya da ısıya dayanıklı dilediğiniz kapta ekmeğinizi pişirebilirsiniz.

Pratik Yemek Tarifleri

Ekmek kalıbını yağlamak istemiyorsanız bu aşamayı atlayıp kalıp içerisine yağlı kağıt serebilirsiniz. Kalıbı ya da kalıpları hazırladıktan sonra mayalanan hamuru iki çatal yardımıyla kenarlarından ortasına doğru birkaç kez katlayın. Ardından benim gibi iki küçük ekmek yapmak için hamuru çatalla göz kararı ortadan ikiye ayırıp yine iki çatalla tutarak  yağlanmış kalıplara alın.

Yarım saat de kalıpta mayalanmasını bekleyin ve 220 derece fırında 15 dakika pişirin. Ardından fırının kapağını açmadan ayarını 190 dereceye düşürüp istediğiniz gibi kızarana kadar 15-20 dakika daha pişirin. Yoğrulmayan ekmek tarifi burada sonlanıyor fakat dikkat etmeniz gereken son bir nokta var o da sıcakken ekmeği kesmemek. Fırın kabından çıkarıp ters çevirerek en az 20 dakika soğumasını bekleyin.

 

Leave a Reply