Her yerde kilo verme hikayeleri dinleyip izlemeye alışık olduğumuzun farkında olsam da kilo verme kararımdan öncesini anlatmamda fayda olduğu kanaatindeyim. 154 santimetreden ibaret boyumla nasıl bu noktaya geldiğimi burada açıklamam durumu tersine çevirmem için büyük önem taşıyor. Olayın başına gidecek olursam şişman sayılabilecek anne babayla aktif spor kültürü olmayan bir ailede büyüdüm. Annemin tarifsiz lezzetteki yemekleri yetmezmiş gibi bir de istediğim her şeyi en muhteşem haliyle pişiren iki teyzem olunca yeme aşkım katlanarak büyüdü. Üstüne tembellik de eklenince kilo almak kaçınılmaz oldu.

kilo_verme

Sürekli kilo konusuna dikkat etmem gerektiği söylense de ve hatta çocuk yaşta diyetisyen yollarına düşsem de üniversiteye kadar bu konuda pek de bir şey yapmadım. Tabi elimde patlayan sayısız diyet girişimini saymazsak. En son tartıda 85 kiloyu görünce zayıflama kararı aldım. İlk birkaç ay diyetisyene gitmeme rağmen verilen listeye uymak zor geldiğinden internette araştırma yapıp dukan diyetine başladım. Dukan diyetinin ilk popüler olduğu dönemde akla ziyan paralar vererek yine internette bulduğum birinden yulaf kepeği satın aldım ve aylarca bütün paramı yemeğe harcadım. Dukan diyeti yaptığım dönemde Ebru Şallı eğitimleriyle yaptığım pilates sayesinde hızla kilo verip sıkılaştım.

Spordan keyif aldıkça farklı şeylere yöneldim ve birkaç spor aleti alıp evde izlediğim videolarla bırakmadan devam ettim. Dukan diyetinin seyir döneminde hedeflediğim 65 kiloya düşünce güçlendirme evresini es geçip porsiyon kontrolüyle kilomu 2 seneye yakın korudum. Ardından başka bir üniversiteye başladım ve arkadaş ortamında bir kereden ne olacak diye diye eski abur cubur yeme düzenine dönerek düşüşe geçiş yaptım.

Takip eden dönemde ilaçlı sivilce tedavisine başlamamla birlikte kilo alışım hızlandı. 70 kiloyla başladığım 6 aylık tedavi sürecini 85 kiloyla tamamladım. Doktorum ilaç tedavisi sırasında alınan kiloların hızla verileceğini söylese de işler planlandığı gibi gitmedi. Sporu bırakıp yediklerimde tat dışında hiçbir şeyi umursamadığım evrede evlilik hazırlığı başladı. Sanılanın aksine stresten zayıflayan gelinlerden olamadım ve 90 kiloyla gelinlik giydim. Evlendikten sonra eşimin meyve sebze tüketmemesiyle fast food aşkım kendine bahane buldu. 95 kiloya çıkmayı başardım ve işte geldim buradayım. Korkarım kilo alma konusunda ustayım.

Tekrar aynı şeyleri yapıp kilo verebileceğime zerre kadar inanmadığım bir noktadayken artık yeter dedim ve üstünden aylar geçti. Erteleme huyu hastalık derecesine ulaşan biri olarak sürekli pazartesi başlarım, bir sonraki ay başlarım cümleleriyle aylar geçirdim. Spora ve sağlıklı yemeye başlayıp rahat hareket edebildiğim, kendimi mutlu hissettiğim hale gelebilmem için araştırmalarımı yaptım ve yarın değil bugün başlıyorum. Çünkü bugün ayın biri ve yeniyıla sadece bir ay kaldı.

Leave a Reply