Ev temizliği sırları her gittiğimizde pırıl pırıl evleri olan kişilere danıştığımızda alamadığımız cevapları 10 maddede sıralıyor. Temizlik hepimizin yapmaktan kaçındığı ama mecbur olduğu can sıkıcı işlerin başında geliyor. Her daim çat kapı gelen misafirlere hazır halde tertemiz ve düzenli bir eve sahip olmak istesek de bazen işler çığırından çıkıyor. Alışkanlık haline getirip düzenli uyguladığınız taktirde evin kontrolünü elden bırakmamanızı sağlayacak ev temizliğinin 10 sırrını sizler için derledik. Yapmanız gereken tek şey her adımı takip etmek ve bunları sürekli tekrar etmek.

1. Yatağınızı Kapatın
Her sabah evdeki tüm yatakların kapatılması bütün yatak odalarının olduğundan derli toplu görünmesine yardımcı olur. Vaktinizin çoğu evde geçiyorsa yatağı toplamanız beyninize yeni günün başladığının kesin sinyallerini vereceği için tekrar uyuma düşüncesinden de kurtulmanızı sağlar.

2. Kıyafetleri Dikey Katlayın
Düzenli olma konusunda fenomen haline gelen Marie Kondo tarzı kıyafet katlama yoluyla çekmecelerin daha uzun süre toplu kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kıyafetler alt alta değil de yan yana durduğu için çocukların çekmeceleri dağıtma ihtimali de azalır.

3. Düzenleyicilere yatırım yapın
Evin dağınık görünmesine sebep olan toka, makyaj malzemesi, çorap, kablo gibi eşyalara uygun düzenleyiciler alarak hem aradığınız şeyi kolay bulabilir hem de sürdürülebilir düzeni sağlayabilirsiniz.

4. Minimal Olmaya Kucak Açın
Her mevsim sonunda giymediklerinizi ayıklayabilir, kullanılmayan eşyaları elden çıkarabilir ve hiç kullanılmamış olanları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Evinizde ne kadar az eşya olursa o kadar az temizlik yapmanız gerekir.

5. Tüm Yüzeyleri Temiz Tutun
Tezgah, tuvalet masası, konsol ve sehpa gibi alanları mümkün olduğunca boş kullanmaya özen gösterin. Bu yüzeylerin üstüne dekorasyon haricinde eşya koymayın. Küçük yığınlar halini almadan duruma müdahale edip her şeyi yerine kaldırın.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Pratik Yemek Tarifleri

6. Yukarıdan Aşağıya Doğru Temizlik Yapın
Mutfağı temizlediğinizi varsaydığımız taktirde önce dolap üstleri ardından dolap kapakları ve en son yerleri silin. Böylece temizlik esnasında yukarıdan aşağıya inen tozun temiz yerlere gelmesini önleyebilirsiniz.

7. Sabırlı olun
Temizlik ürünlerini kullanırken reklamlarda gördüğümüz gibi sürdüğünüz gibi silmeyin. Temizlik ürünlerini uyguladıktan sonra 5-10 dakika arası bekletilmesi dezenfekte işlemini tamamlar ve temizliği kolaylaştırır. Bu sayede bakterileri sorunu ortadan kalkar ve yumuşayan kirler çok daha hızlı temizlenir hale gelir.

8. Doğru Malzeme Seçin
Bazı alanlar sandığınız kadar kirli olmayacağı gibi tam tersi durum da söz konusu olduğundan araştırma yaparak en doğru temizlik malzemesini seçin. Böylece mobilya ve kumaşlarda renk solması gibi durumların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

9. Göz Hizası Testi Yapın
Mutfak tezgahı gibi alanları temizledikten sonra eğilip göz hizasından bakın. Gözden kaçan tüm alanları temizlemenin kesin yolu aynı hizadan bakmaktan geçiyor. Unutmayın ev temizliği detaylarda saklıdır.

10. Yardım Alın
Gelelim ev temizliği sırları listesinin son maddesine. Her şeyin altından tek başınıza kalkmak zorunda değilsiniz. Bütün bunlar için vaktiniz olmayabilir ya da vaktinizi sevdiklerinizle geçirmeyi tercih edebilirsiniz, böyle durumlarda ev temizliği hizmeti veren firmalardan yardım alabilirsiniz.

Leave a Reply