Dondurulmuş yoğurt tarifi sadece 3 temel malzemeyle yapılabilen pratik lezzetler arasında yer alıyor. Yabancı dizi ile yabancı filmlerde envai çeşit şekerleme ve süslemeyle yenildiğine şahit olduğumuz frozen yoğurt, son derece sağlıklı ve hafif bir atıştırmalık. Fakat bu lezzetin neden en son halis ve muhlis yoğurt memleketi olan ülkemize teşrif ettiğini anlamak pek de mümkün değil. Esasen tadı kanlıca yoğurdunu andırıyor olsa da dondurmaya benzeyen yapısı ve damak tadına göre çeşitlendirmeye müsait olması nedeniyle sıcak havalarda mutlaka denenmesi gerekiyor. çok da farklı bir şey sayılmaz.

Meyveli Dondurulmuş Yoğurt Tarifi Gerekli Malzemeler:

  • 3 ölçü donmuş meyve
  • 1/3 ölçü pudra şekeri
  • 1/2 ölçü yoğurt
  • 1 çorba kaşığı limon suyu

Meyveli Dondurulmuş Yoğurt Yapılışı:

3 ölçü dondurulmuş meyveyi mutfak robotunun önce düşük sonra yüksek ayarında parçalayın. Böğürtlen, çilek ve ahududu gibi kırmızı meyveler verdikleri canlı renk sayesinde göze hitap ederken yoğun tatlarıyla da damakları şenlendiriyor. Sade dondurulmuş yoğurt yapmak isterseniz meyve aşamasını atlayarak geri kalan kısımdan başlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz dondurulmuş meyveler istediğiniz kadar küçüldükten sonra 1/3 ölçü pudra şekerini ekleyerek mutfak robotunu düşük ayarda çalıştırın. Pudra şekeriniz yoksa ya da pudra şekeri yerine toz şeker kullanmak isterseniz dondurulmuş meyveden önce iyice kuruttuğunuz mutfak robotunda toz şekeri inceltebilirsiniz. Toz şekeri olduğu gibi kullanırsanız kıvamı bozabilir. Meyve parçaları ve pudra şekeri tamamen karışınca yoğurdun susuz ve daha tok olan kısmından 1/2 ölçü şekerli karışıma ekleyin. Ardından 1 çorba kaşığı limon suyunu da katıp pürüzsüz kıvam alana kadar mutfak robotunu çalıştırın.

Dondurulmuş yoğurt bazınız bu aşamada tamamlanıyor fakat mutfak robotunun ısısıyla kıvamı sıvılaştığı için en az yarım saat buzlukta dinlendirmeniz gerekiyor. Buzluktaki diğer yiyeceklerin kokusunun sinmemesi ve karlanmaması için kapağı kapalı ve geniş bir kapta soğutmanız kıvamın çok daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

İstediğiniz kıvama gelene kadar dondurduktan sonra kurabiye parçaları, doğranmış taze meyve, damla çikolata ya da çikolata rendesi, jelibon ve hatta krem şanti gibi sayısız seçenekle tadını katlayabilirsiniz. Ölçü olarak kahve fincanı kullanırsanız dışarıdaki frozen yoghurt mekanlarında servis edilen miktara oranla 2 orta boy dondurulmuş yoğurt elde edebilirsiniz.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Pratik Limonlu Soğuk Çay Tarifi

One Comment

Leave a Reply