Genel

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır

By 22 Kasım 2017Mart 14th, 2019No Comments

Günlük olarak makyaj yapmasam da mezuniyet, düğün, nişan gibi özel günlerde fotoğraflarda daha hoş çıkmak için en azından fondöten sürüyorum. Gün sonunda eve gelip de başımı açtığımda yüzümün çerçevesini takip eden ve yanaklarımda yoğunlaşan fondöten lekesi şalımı ele geçirmiş oluyor. Makyaj yüzden temizleyicilerle çok kolay çıkarılsa da kumaşın içine işlediğinde kabusa dönüşüyor. Şal ya da eşarpta kalıcı leke kalması için makyaj yapmak da gerekmiyor güneş kremi de geride beyaz bir çizgi bırakıyor.

Çamaşır makinesine atıp temizlenmesini umduğum hiçbir seferde sonuç alamayınca son çare olarak internette sürekli karşıma çıkmasına rağmen denemeye çekindiğim tıraş köpüğüyle yıkamayı denedim. Sabır ve zaman gerektiren tıraş köpüğü yöntemi lekenin tamamını çıkardığı için ipek şallara değer diye düşünüyorum. Lekenin oluşmasından ne kadar uzun zaman geçmişse o kadar tekrarlamak gerekeceğinden mümkünse aynı gün yapmakta fayda var.

Uygulamasına geçecek olursak anlatılacak fazla bir şeyi olmasa da işinizi kolaylaştıracak birkaç detay bulunuyor. Lekeli kısma bolca tıraş köpüğü sıkıp parmaklarınızla yedirdikten sonra hala lekeyi net bir şekilde görüyorsanız kumaşa zarar vermeden tırnağınızla kazıyabilirsiniz. Tıraş köpüğünü yedirdikten hemen sonra durulamak yerine birkaç dakika nüfus etmesini bekleyip yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde suyun sıcaklığı herhangi bir fark oluşturmadığından sıcak suyla kendinizi yakmanız gerekmiyor. İlk durulamadan sonra leke tamamen çıkmadıysa istediğiniz sonuca ulaşana kadar işlemi tekrar edebilirsiniz. Kumaşa bulaşan makyaj malzemesinin koyuluğuna ve ne zamandır orada olduğuna bağlı olarak tıraş köpüğünü bekletme süresini uzatıp tekrar tekrar aynı işlemi yapmaktan kurtulabilirsiniz. Sıvıları tamamen emen pamuklu kumaşlarda dahi işe yarayan tıraş köpüğü yöntemini şal ya da eşarp yerine kıyafetlerinizde de kullanabilirsiniz.

İpek gibi narin dokularda kumaşı örselemeden ve acele etmeden işlemi birkaç kez tekrar ederek de lekeden kurtulabilirsiniz. Şalı fondöten ve krem lekesinden arındırdıktan sonra makyaj yaparken yüzünüzden malzemenin bulaştığı kısımlara daha az ürün sürerek leke riskini azaltabilirsiniz. Güneş kremi uygularken pek mümkün olmasa da makyaj yaparken yüzün ortasından başlayıp yanaklara ürünü yaydığınızda leke problemi tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Leave a Reply