Tesettürlü Kadınların Duymaktan Bıktığı 5 Soru herkesin severek okuduğu esprili bir konu olduğundan ikincisini yazmaya karar verdim. Tesettür giyim sektörü moda haftalarına kadar taşınsa da ve tesettürlü kadınların sayısı her geçen gün artmaya devam etse de hala duyduğumuz anlamsız sorular var. Ender de olsa iyi niyetle yöneltilen bu soruların en azından birine cevap vermeyen tesettürlü kadın olduğunu sanmıyorum. 

 1. Kendi isteğinle mi kapandın? Tesettür giyim kendi tercihin mi?

  Özellikle genç yaşta tesettüre girenlerin mütemadiyen cevaplamak durumunda kaldığı soruların başında gelir. Soran kişi tesettürün içsel yolculuk boyutunu kavrayamadığından bunun ancak baskıyla mümkün olduğunu düşünür. Elbette ki ailesinin zoruyla kapananlar vardır fakat bu sanıldığından çok düşük bir oran ve artık tarihe karışıyor. Tesettürün kamulaşmasından beri yetişkin kadınlar arasındaki tesettürlü sayısı artıyor.

 2. Normal duyabiliyor musun?

  Sen bere taktığında duyamıyor musun? Duyamıyorsan büyük bir sıkıntı var demektir. Soruna gelecek olursak, işime gelmediğinde hayır duyamıyorum. Onun dışında çok kalın yünlü şallar örtmediğim sürece herkes kadar iyi duyabiliyorum.

 3. Güzelsin aslında neden kapandın?

  Bu denli saçma bir soruyu üniversite hocamdan duymayı beklemezdim ama evdeki hesap çarşıya uymuyor maalesef. Üstelik ne alay ediyor ne de beni rencide etmeye çalışıyordu, aksine benim için hayli üzülmüştü. Seneler sonra bile o anı düşünürken yüzündeki derin kederi unutamıyorum. Çirkinler kapansın bari diye düşünenleri ne yapmalı?

 4. Oraya giderken de mi başını açmayacaksın?

  Doğum günü, mezuniyet, düğün gibi özel günlerde ortaya çıkmaya meyilli olan bu sorunun cevabı elbette hayır. Başörtüsü aman canım bir kere olacak şey zaten başlıklı günlerin dışında kalmıyor, ömür boyu devamlılık ve istikrar istiyor.

 5. Saçın görünmüyor zaten neden kuaföre gidiyorsun?

  Bir kadının kendine özen göstermesini harcadığı zaman ve parayı gören sayısıyla bağdaştıran zihniyet maalesef devam ediyor. Saçımı boyatıyorum, fön çektiriyorum, bakım yapıyorum çünkü ben böyle seviyorum. Kendim için kendime bakım yapıyorum. Tesettürlü ya da değil bütün kadınlar kendi hoşlarına gittiği için yapıyor bunu görenler hayran kalsın diye değil.

Bu Konu İlginizi Çekebilir: Tesettürlü Kadınların Duymaktan Bıktığı 5 Saçma Soru

Leave a Reply