İzlenmesi gereken filmler listesinde ilk sıralarda yer alan Spotlight, gerçek hayat uyarlaması bir film. 2015 yapımı biyografi, dram, gerilim üçlüsünü bir araya getiriyor. Spotlight, gerilim özelliğini anlatılan olayların gerçekliğinden alan, çekim kalitesinden hikayesine kadar tam anlamıyla büyüleyici olan bir film. Yaşanmış olayların beyaz perdeye yansıması olan yapımın kadrosunda Rachel McAdams, Michael Keaton, Mark Ruffalo, John Slattery ve Stanley Tucci gibi önemli oyuncular yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise sansasyonel 13 Reasons Why dizisinin de yönetmenliğini üstlenen Tom McCarthy bulunuyor. Kadronun kurşun geçirmez yeteneğiyle aktarılan evrensel kilise tacizleri kan donduruyor. Tüm dünyada bilinmesine rağmen konuşulmayan bir konuya parmak basan film, biyografi alanında önemli bir yer teşkil ediyor.

izlenmesi gereken filmler

Katolik kilise rahibinin cemaatindeki çocuklara yönelik istismar ve taciz girişimlerinin adliyeye taşınmasıyla hikaye başlıyor. Amerikanın ünlü günlük gazetelerinden The Boston Globe ekibine taşınan olaylar domino taşı etkisi yaparak gerçekleri su yüzüne çıkarıyor. Çetrefilli soruşturma süreci sayesinde Pulitzer ödülü kazanan spotlight, gazetenin alt birimlerinden. Film ise 29 farklı dalda oscar ödülü kazanarak 2015 yılının en iyi yapımları arasındaki yerini tarihe altın harflerle kazıyor. “Kilise, Papaz Tacizlerine Yıllarca Göz Yumdu!” manşetiyle gündeme bomba gibi düşen gazete haberi 11 eylül amerikasını bir kez daha yerinden oynatıp, tüm dünyanın dikkatini çocuk tacizi meselesine çekse de sosyal medya pedofililerin iştahını kabartan görsel ve videolarla dolup taşıyor.

mutlaka izlenmesi gereken filmler

Spotlight çocukları birine emanet ederken hangi düzeyde dikkat edilmesi gerektiğini ve onlarla iletişim kurma aşamasında çizilmesi gereken sınırları hatırlatıyor. Olaylara görsel yaklaşım sergilenmeyen filmde, kanı donmuş halde 11 yaşındayken yaşayıp anlam veremediği korkunç olayları anlatan kişilere yer veriliyor. Yaklaşım şekli sayesinde kurbanlara saygısızlık etmeden vehametin boyutu izleyiciye aktarılıyor. Sinema insanların keyifli vakit geçirmesini sağlayan aktiviteler arasında yer alsa da dikkat edilmesi gereken konulara yer veren Spotlight, benzeri filmlerin farkındalık oluşturmak açısından taşıdığı önemin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Tüm ebeveynler ve eğitimciler için mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Green Book Geçmişin Karanlık Kapılarını Aralıyor

Leave a Reply