Algı Yönetimi ve Manipülasyon hakkında araştırma yapmaktan, yeni yöntemler öğrenip uygulamaya çalışmaktan keyif aldığım konular arasında yer alıyor. Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin tarafından yazılan kitabı gördüğümde isminin büyüsüne kapılıp içeriğini kafamda canlandırarak okumaya başladım. Kitabı aldığımda içerisinde algı yönetimiyle alakalı rehber niteliğinde bilgiler olacağını düşünmüştüm. Fakat düşündüğümden farklı olarak genel olarak ülkemizde oynanan manipülasyon oyunlarıyla karşılaştım.

309 sayfalık kitapta Peygamber Efendimiz’in hayatta olduğu Asr-ı Saadet döneminden itibaren yapılan manipülatif eylemler yer alıyor. İfk Hadisesi gibi yaşandığı dönemde tartışmalara sebep olan ve ayet ile sonuçlanan önemli meselelerden başlayarak günümüz dünyasına uzanan olaylar silsilesi sıralanıyor. İslam dünyası üzerinde yoğunlaşan Gültekin oldukça kapsamlı bir çalışmayla sayısız kaynaktan bilgiler paylaşıyor.

Algı Yönetimi ve Manipülasyon – Kandırmanın ve Kandırılmanın Psikolojisi Kitabının Konusu Nedir?

Kitap teknoloji ve iletişim çağı olarak tarihe adını altın harflerle kazıyan 21. yüzyılın insanlar üzerindeki psikolojik etkisi üstünde yoğunlaşıyor. Batı ülkelerinde başlayıp etkileri ülkemize kadar süregelen algı oyunlarından bahsediliyor. İslam aleminin kanayan yarası olan Ortadoğu ve Afrika meseleleriyle alakalı görüşlerimize eleştirel bir bakış açısı getiriyor. Sayfalar süren kaynakçası son derece etkileyici olmasının yanı sıra detaylı bir araştırmanın sonucunda ortaya çıktığını da gösteriyor. Algı Yönetimi ve Manipülasyon’da katılmadığım kısımlarına geçmeden önce kitapta yazar tarafından tavsiye edilen, adı geçen kitapları ve filmleri listeliyorum. Algı yönetimi ve manipülasyon kaynak araştırması içinde olanlara faydalı olacaktır.

Tavsiye Edilen & Adı Geçen Kitaplar

 • Liderler Neden Yalan Söyler? Uluslararası Politikada Yalan Gerçeği – John Mearsheimer ve Nejdet Özberk
 • Brand Child Günümüz Dünya Çocuklarının Satınalma Güçleri, Tüketim Tercihleri ve Markalarla Olan İlişkileri – Martin Lindstrom
 • Seçme İkilemi – Renata Salecl
 • Satılık Hastalıklar – Ray Moynihan
 • Phaidros – Platon (Eflatun)
 • Antidepresan Efsanesinin Sonu – Irving Kirsch
 • Teknopoli Yeni Dünya Düzeni – Neil Postman
 • Duygusal Zeka – Daniel Goleman
 • Fahrenheit 451 – Ray Bradbury
 • İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini
 • Paranoyak Anne-Babalık Uzmanları Dikkate Almamak Çocuğunuz İçin En İyisi Olabilir! – Frank Furedi
 • Siyah Kuğu Olasılıksız Görünenin Etkisi – Nassim Nicholas Taleb
* Kitaplar kaynakçada yer alanlar değil kitabın içinde geçenler olup ülkemizde satışı olmayanlar listelenmemiştir.

Tavsiye Edilen & Adı Geçen Filmler

 • The Truman Show – 1998 yapımı ve başrolünde Jim Carrey yer alıyor
 • Şüphe – 2008 yapımı ve başrolünde Meryl Streep yer alıyor

İtiraf etmek gerekirse kendi mesleği, dünya görüşü ve hayat tecrübesine dayanarak savunduğu ve karşı çıktığı olguların bazıları okurken hayrete düşmeme sebep oldu. Kadına yönelik aile içi şiddet ve kadın cinayetleri gibi son derece hassas konuları algı yönetmenlerinin oyunu diyerek uzun uzun açıklaması bir kadın olarak beni derinden yaraladı. Mücahit Gültekin gibi beşeri ve sosyal bilimlerde kendini geliştirmiş biri bunları savunduktan sonra geri kalandan nasıl bir beklenti içinde olabiliriz? Elime aldığımda aklımdaki sorulara cevap bulmama yardımcı olmasını umduğum kitap maalesef ki daha da derin ve kederli sorulara yol açtı. Kitapta uzun uzun bahsedildiği gibi sadece kendi dünya görüşümüze ve hatta islami bakış açısına sahip olanların kaynaklarını incelemek yetersiz beslenmeyle sonuçlanacaktır. Özellikle düşünce kitaplarında aktarılan her görüşe katılma beklentisi içine girmemek gerekiyor. Bu nedenle sadece karşı görüştekilerin neleri savunduğunu anlamak için bile okunması gerektiğini düşünüyorum.

Bu Konu da İlginizi Çekebilir: Fabrika Ayarı

Leave a Reply