Pokémon Detective Pikachu doksanlar çocuklarını içinde boğuldukları yetişkin hayatından çekip çıkarmak için 20 yıl sonra beyaz perdeyle buluştu. Nostalji tutkusuyla yeni fikir bulma sıkıntısının muhteşem birlikteliğinden doğan yeni Pokemon filmi teknolojinin tüm nimetlerini barındırıyor. Görmeye alıştığımız kalın siyah çerçeveli çizimlerden esinlenerek tasarlanan 3 boyutlu pokemonlar filmi izlerken uzanıp dokunacak kadar gerçekçi görünüyor. Pokemon fırtınasının estiği günlerde gönlümüze taht kuran Pikachu’yu ana karakter alan filmde sarı kahramanımız dedektif olarak spot ışıklarına muhteşem bir dönüş yapıyor.

pokemon filmiPokémon Detective Pikachu filminin fragmanını gördüğüm anda mutluluktan havalara uçtum ve izlemeden seveceğimi biliyordum.

Pokemon filmi ile çocukluğum arasındaki derin bağı bir kenara bırakıp incelediğimde ne yazık ki eleştirilecek noktalar gözüme batıyor. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişilik hayran kitlesine ulaşan Pokemon anısını seneler sonra sevenleriyle buluştururken daha özenli davranılmalıydı. Tasarım noktasında iki boyuttan üç boyuta geçiş sürecinin pek de kolay geçmediği peluş oyuncaktan bozma pokemonlar ile kendini belli ediyor. Pokemon severlerin büyük bir kısmının gözdesi olan Pikachu odağında ilerleyen senaryoda hikaye yerine karaktere güvenildiği de çok rahat anlaşılıyor.

pokemon filmi“Nostalji dünyadaki en ucuz, en etkili ve en güzel uyuşturuculardan biridir.”

-Ryan Reynolds

Pokémon Detective Pikachu başrolünü seslendiren ve alışılmışın dışında bir teknolojiyle Pikachu’yu canlandıran Ryan Reynolds’un röportajındaki cümle aslında filmi özetliyor. Nostaljinin karşı konulamaz çekim gücünü kanatlarının altına alan pokemon filminde gelecek devam filmlerinin kapısı aralık bırakıldı. Seri halindeki filmlerin ilkinde konunun detayına inmeden merakla devamını bekletme öğelerine yer verilen Pokémon Detective Pikachu gelecek vaat ediyor. Sonrası için en büyük umudum yapımcılığı üstlenen Warner Bros firmasının şanına layık senaryoyla kusursuz oyunculukları birleştirmesi yönünde. Çocukluğumuzun en renkli ve keyifli anıları arasında “pika pika” çığlıkları atan pokemon filmi eksikleri olmasına rağmen sadece nostalji faktörü için bile izlenebilir. Tüplü televizyonlardan üç boyutlu ve hatta 7 boyutlu sinema keyfine uzanan baş döndürücü yolculukta Pikachu’yu görmenin keyfi paha biçilemez.

Benim gibi nostaljiye karşı koyamıyorsanız bu konu da ilginizi çekebilir: Şeker Portakalı Serisi ile Çocukluğumuza Yolculuk

 

One Comment

  • Ahsen dedi ki:

    Çocukluğumuzun çizgi filmiydi. Bir tane geri zekalı kendini pokemon sanıp atladı diye yayından kaldırmışlardı. Beyaz perde de çocukluğumuzdaki tadı verebileceğini pek sanmıyorum ama merak ediyorum.

Leave a Reply