Sebze makarnası yapma fikri internette gördüğüm ilginç ve uygun fiyatlı bir ürünle aklıma düştü. Geleneği bozmamak adına diyete başlamaya karar verdiğim bir pazar akşamı karşıma çıkan sebze doğrayıcıyı hiç düşünmeden satın aldım. İzlediğim youtube videosunda bu ilginç spiral kesiciyle kabaktan makarna yapan kanal sahibi yabancı olduğundan ülkemizde bulunmayacağını düşünerek aliexpressten almayı tercih ettim. Bir aydan uzun süren bekleme sürecinde çoktan defalarca diyete başlamış ve çok geçmeden bırakmıştım. Nihayet ürün elime geçtiğinde videoda gördüğüm şekilde kabakları yıkayıp dilimlemeye başladım ve süreci sizler için fotoğrafladım.

sebze makarnası tarifi

Sebze Makarnası Nasıl Yapılır?

İlk olarak fotoğrafta da görüldüğü üzere benim satın aldığım ürün yüksek oylama almasına rağmen beklediğim performansın epey altında kaldı. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım büyük bir inatla geniş ve ince bir şerit halinde kesmeye devam etti. Bastırarak yaptığımda daha düzgün kesse de istediğim gibi spagetti makarna görüntüsünü almadı. Domates gibi sulu bir yapısı olmamasına rağmen kesme aşamasında kabak sulandı bu yüzden de kırılgan bir hale gelip kopmaya başladı. Genişlik olarak spagettiyle uzaktan yakından alakası olmayan gariban kabak kesitlerimin böylece boyu da kısalarak güdük bir sona ulaştı.

sebze makarnası tarifi

Uzun süren uğraşlar sonucu iki kabağı kestikten sonra elimle ayırdım ve az yağlı tavada tuz ve baharat ekleyerek pişirdim. Tabağa aldıktan sonra üstüne sarımsaklı yoğurt döküp pul biber serptim. Yaklaşık yarım saatlik bir emeğin sonunda bir tabak ilginç görünümlü kabak elde etmek biraz acı olsa da gayet lezzetli olduğunu itiraf etmeliyim. Kokusu o kadar cezbediciydi ki piştikten sonra tabağa alıp yarısını yedikten sonra fotoğraf çekmediğimi hatırladım. Güzelliği içinden gelen kabak makarnasının pek de fotojenik olmadığını düşününce fotoğrafının olmaması çok da sorun oluşturmadı. Bir dahaki denememde havuç kullanmayı düşünüyorum bu defa pişmiş halinin de fotoğrafını çekip yazının sonuna ekleyeceğim. Satın almak isterseniz gitti gidiyor, hepsi burada ve n11 gibi sitelerde spiral sebze doğrayıcı olarak bulmanız mümkün. Gördüğüm kadarıyla dokuz lirayla otuz lira arası değişen bir fiyat aralığında edinebilirsiniz. Ben kendi satın aldığımı hem çok uzun süre beklediğim için hem de memnun kalmadığım için satıcı bilgilerini eklemiyorum.

Bu konu da ilginizi çekebilir: Fırında Karnıyarık Tarifi

Leave a Reply