Sivilce tedavisi belirli bir dönemde hemen hemen hepimizin aklından geçen ama çoğumuzun cesaret edemeyip vazgeçtiği bir çözüm yöntemi. İnternette dolaşan ve kulaktan kulağa yayılan intihar etkisi gibi uç noktadaki haberler doğal olarak insanı farklı arayışlara yöneltiyor. Peki ben cilt kuruluğundan intihara kadar geniş bir yelpazede olumsuz etkileri olan ilaçlı sivilce tedavisine nasıl başladım sizlere bundan bahsedeceğim.

Ortaokul döneminde pek de sivilce sorunu yaşamadan liseye kadar geldikten ve lise dönemini de tek tük sivilceyle atlattıktan sonra üniversitede ağrılı sivilcelerle karşılaşmaya başladım. Üniversitede büyük bir motivasyonla fazla kilolarımdan kurtulup 20 kilo verdikten sonra yüzümde ve sırtımda çıkan iltihaplı sivilceler yeni takıntım haline geldi ve bulduğum bütün doğal tarifleri denemeye başladım. Bal ve tarçınla yapılan bir maske işe yarar gibi olsa da yaptığım hiçbir şey sivilceleri tamamen ortadan kaldırmadı. Ağrılı ve iltihaplı sivilceler desem de şimdi dönüp baktığımda abartılacak bir şey olmadığını görüyorum. Hatta belki araştırmaya devam etsem başka kalıcı çözümler de bulabilirdim ama yaklaşık 5 yıl boyunca sürekli yüzümde minik pütürlerle gezmek sabrımı zorladı ve cilt doktorumla ilaçlı sivilce tedavisine karar verdik.

Yediden yetmişe herkesin hakkında fikir ve yorum sahibi olduğu Roaccutane reçeteme yazıldı belgeyi imzaladım ve eve gittim. Tekrar bilgisayar başına oturdum etkilerini okudum, annemle konuştum cesaret edemeyip ilacı alsam da almaya başlamadım. Sivilce maskesi aramaya devam edip bir yıl kadar kendi yağımda kavruldum. İlaç çekmecede beklemeye devam ederken defalarca “haftaya başlıyorum” dedim ama bir türlü cesaret edemedim. Bir yılın sonunda yakın arkadaşım sivilce tedavisine başlayıp aradan birkaç ay geçip de intihar falan etmeyince tekrar doktorun yolunu tuttum ve süreç başladı. Roaccutane tedavisi altı aylık bir zaman dilimini kapsadığından roman gibi yazarak sizleri daraltmak istemiyorum. İşte tam da bu yüzden ilaçlı sivilce tedavisine başlamam ve tedavi sürecinde yaşadıklarım çözümleriyle bir sonraki hafta anlatacağım.

One Comment

Leave a Reply