Gelin olmanın ayrılmaz parçası gelinlik herkesi prenses yapsa da bulana kadar yapılan araştırma bütün değişkenleri değerlendirerek hareket etmeyi gerektiriyor. Maddi durumdan dolayı ya da en iyi ihtimalle birkaç saat giyileceğinden dolayı bütçesini sınırlı tutanlar için gelinlik bulmak zorlayıcı bir iş halini alıyor. Mevsim, vücut yapısı, hayaller ve hayatlar derken araya bir de büyük beden kelimesi eklendiğinde imkansız görünse de aslında mutlu sona çıkan yol internetten geçiyor. Büyük beden kıyafet bulmak genelde sıkıntılı olduğundan büyük beden kadınların olduğu ailelerin genelde güvendiği bir terzisi oluyor. Büyük beden gelinlik arayışında olmayan ve terzi bulamayanların gelinlik terzisi konusunda büyük beden giyen kadınlara danışması en garanti seçenek gibi görünüyor.

Uzun yıllar boyunca ailenin bütün kadınlarına günlük kıyafetten abiyeye kadar gereken her parçayı diken bir aile terzisi olanlar için gelinlikçilerde model beğenip tanıdığı terziyle devam etmek en doğru tercih olabilir. Seçilen gelinlik modeline ve terzinin yeteneğine bağlı olarak gelinlik süreci çok daha huzurlu geçerek mutlu sona ulaşılabilir. Büyük beden giyen gelinlerin karşılalaşacağı en büyük sorun gelinlikçide deneme şansı tanınmaması. Gelinin bedeni ne olursa olsun genelde kişiye özel çalışıldığı için vitrinde güzel durana yönelen gelinlikçilerde kendi bedeninizi bulup denemek hiç de kolay değil. Büyük beden gelinlik sektörü bütün büyük beden sektörü gibi geriden gelse de deneyerek karar verebileceğiniz birkaç adres bulunuyor.

Gelinlik araştırma sürecim İstanbul sınırlarında kalsa da eminim ki diğer şehirlerde de araştırıldığında doğru adres bulunabilir. Oleg Cassini kendi gelinliğimi deneyerek aldığım adres ama evlilik hazırlığı sürecinde aile terzimize ulaşabilsem asıl istediğim sade tesettür gelinlik çok daha uygun fiyata ulaşılabilir hale gelirdi. Benim gibi pelerinli gelinlik isteyenler için terziyle çalışmak çok daha güvenli çünkü korse, kat kat tül gibi gelinliği dikimi zor hale getiren parçalar saf dışı kalıyor. Tesettür gelinlik söz konusu olduğunda ise kendi adıma ülkemizdeki modelleri es geçip internet araştırmasıyla terziye gitmeyi daha sağlıklı buluyorum. Pinterest ve Instagram gibi sosyal medyalarda sayısız tesettür gelinlik modeli bulunuyor. Bu iki mecra haricinde gelinlik modeli seçmek için düğün fotoğrafçılarının internet siteleri de güzel bir kaynak oluşturuyor. Fotoğrafçılar sitelerine portfolyo eklerken düğün fotoğraflarında birçok farklı açıdan çekilmiş gelin fotoğraflarına ağırlık verdiğinden mutlaka bu sitelere de göz atmak gerekiyor.

Leave a Reply