Sivilce tedavisine başladıktan kısa bir süre sonra cilt kuruluğu ve hassasiyet sıkıntısı ortaya çıktı. İlaçlı sivilce tedavisi öncesinde de kuruluğa meyilli olan cildim bir ayın sonunda pul pul dökülmeye ve dokunduğumda acımaya başladı. Cilt doktorunun tavsiyesiyle kullandığım La Roche Posay Effaclar temizleme jeli herhangi bir reaksiyona sebep olmasa da aynı serinin Duo isimli jel kremi her sürdüğümde sızıya sebep oluyordu. La Roche Posay Duo’nun kokusunu aldığımda aradan geçen yıllara rağmen hala yüzümde iğnelenme acısını hissediyorum.

Verdiğim paraya rağmen çözüm sunmak bir yana zaten hassas olan cildimi daha da yıpratan La Roche ile yollarımı ayırdıktan sonra Hametan krem ve merhem ikilisine geçiş yaptım. Sivilce tedavisi boyunca verdiğim en doğru karar olan bu ikilinin kremini sürekli çantamda taşıyıp gün içinde yeniledim, merhemini de gece yatmadan sürüp sabah esnek ciltle uyanmaya başladım. Cildimdeki kuruluk her geçen gün daha da arttığı için yüz temizleme jeliyle hindistancevizi yağını karıştırarak kullandım. Sebamed Liquid yağlı ciltlerin sebum dengelemesi için önerilen bir ürün olmasına rağmen kuruluktan çatlama noktasına gelen cildimi tahriş etmediği için tedavi boyunca başka hiçbir temizleyiciye gerek duymadım.

Roaccutane tedavisinde burnumun içi bile kuruluktan nasibini aldığından özellikle geceleri burun kanamasıyla karşılaşmaya başladım. Hayatım boyunca sürecek olan uyku öncesi kreme ve yağa bulanma ritüelime bir de burun içini ekleyip tedaviye devam ettim. İlk ayın sonunda yüzümde hiç siyah nokta kalmadı, gözenekler küçüldü ve önüne geçemediğim bir kilo alma sürecine girdim. Roaccutane tedavisinde günlük mg kiloya göre belirlendiğinden her doktor randevusunda tartıldım ve her ay doz artırılmaya devam etti. Aldığım kilolardan endişelendiğimi doktora sürekli söylediysem de tedavi sonunda etkilerin ortadan kalkacağı ve tekrar eski kiloma döneceğimi duymak dışında bir çözüm sunulmadı. 65 kilo ve kuruya dönük normal ciltle başladığım sivilce tedavisini 85 kilo ve kuruluktan çöle dönen bir ciltle tamamladım. Aradan geçen 4 yılda tekrar sivilce çıktı mı? Siyah nokta ve gözenek problemi geri geldi mi? Aldığım kilolar gitti mi? Bunlar da Sivilce Tedavisi sürecinin kapanış konuları. Başlama kararımı anlattığım kısmı merak ediyorsanız buraya tıklamanız yeterli.

Leave a Reply