1. Kötü saç günü diye bir şey yoktur.
  Şalın uyum sağlamayı reddettiği günler vardır. Saçınızı yıkayıp şekil vermek için erkenden kalkmanız gerekmez.
 2. Kötü hava şartları sizi diğerlerini etkilediği kadar etkilemez.
  Yağmur yağınca saçlarınızın bozulmasından korkmanız gerekmez. Rüzgar saçlarınızı dağıtamaz, şalınızı uçurur.
 3. Pijamayla gezebilirsiniz.
  Modaya uymak adına daracık kıyafetlerle nefessiz kalmanız gerekmez. İstediğiniz kadar bol ve rahat şeyler tercih edebilir ve hatta feracenin altından pijama bile giyebilirsiniz.
 4. 5 dakikada hazırlanabilirsiniz.
  Acil durumlarda ferace ve şal yardımıyla ışık hızında kapıda belirip aynı hızla güne devam edebilirsiniz.
 5. Fondöteni eşitlemeniz gerekmez.
  Makyaj yaparken boyunla renk eşitlemek gibi bir derdiniz olmaz. Şaldan fondöten lekesi çıkarmanın yollarını arar bulur ya da şalı hep aynı yerden katlayarak örtmeye mahkum olursunuz.
 6. Atkı ve bere opsiyoneldir.
  Kış aylarında kulaklarınızı sıcak tutmak için bere ve atkı takmanız gerekmez. Yünlü şallar bütün gün sıcacık kalmanızı sağlar.
 7. Kapatıcıya gerek duymazsınız.
  Saç çizgisindeki sivilceleri kapatmak için makyaj yapmanız gerekmez, şal sizin için kapatıcı görevi görür.
 8. Kontör yapmanız gerekmez.
  Gıdık kapatmak için makyaj yapmak yerine şalı çenenizin hemen altından bağlayabilirsiniz. Kontör teknikleriyle yüzünü inceltmeye çalışanların aksine yüzünüze uygun baş bağlama şekilleriyle incecik görünebilirsiniz.
 9. Kel kalmazsınız.
  Savunulanın aksine saçların güneş görmemesi sizi kel yapmaz. Örtünün altında saçlarınızı sıkı sıkı toplamak yerine örmeyi tercih ederseniz şampuan reklamlarındaki dolgunluğa erişirsiniz. Eliniz sürekli saçınıza değmediği için daha az yağlanır. Geç yağlanan saç aralıklı yıkanır ve böylece kafa derisindeki faydalı yağlar ait olduğu yerde kalır. Sürekli saçını yapanlardan daha az ısıl işlem uyguladığınız için sağlıklı saçlara kavuşursunuz.
 10. Özel günlerde stres yapmazsınız.
  Nişan, düğün, mezuniyet gibi özel günlerde kuaförde saatler geçirmeniz gerekmez. Kuaförün insafında ecel terleri dökenlerin aksine internette bulduğunuz birkaç videoyla istediğiniz abiye türbanı kendiniz yapabilirsiniz. İsterseniz türban yapmakla uğraşmak yerine abiye kumaşlı şal örterek günün en şık ve rahatı olabilirsiniz.
 11. Başörtüsü kalkanınızdır.
  Nereye giderseniz gidin herkes müslüman olduğunuzu bilir ve buna göre hareket eder. Uzun uzun kendinizi anlatmanız gerekmeden girdiğiniz ortamlara dahil olursunuz.

Leave a Reply