Tesettüre girmek bir kadının hayatında aldığı en önemli kararların başında geliyor. Manevi hazırlığın yanı sıra cesaret ve kararlılık da gerektiren tesettür değişen şartlar sayesinde zorlu olmaktan çıkıyor. %94 müslüman oranına sahip ülkemizde anlaşılması güç bir kemik kitle tesettürün ilk harfini duyduğunda surat ekşitse de her şeye rağmen özgürlüğümüz artıyor. Tesettürlülerin önüne koyulan yasaklar devrildikçe tesettüre girenlerin sayısı katlanarak artıyor.

Oranları ve rakamları bir kenara bırakıp tesettüre girenleri incelediğimizde işin bir de gülümseten tarafı var. Tesettüre adım atan kişi kaç yaşında olursa olsun geçirdiği trajikomik evreler bulunuyor. Köklü değişiklikler silsilesini beraberinde getiren tesettür adaptasyonu dıştan göründüğü kadar kolay olmuyor.

 1. Kabus Evresi:
  Tesettüre yeni giren herkes en az birkaç kez başını örtmeyi unutup sokağa çıktığı garip kabuslar görür. Kabusların etkisi sabah uyanınca geçer. Sınava geç kalma gibi acil durumlarda gerçeğe yaklaşsa da başörtüsünü unutup sokağa çıkan pek yoktur.
 2. Alın Yazısı:
  Birinin tesettüre yeni girdiğini anlamanın en kolay yolu alındaki bone izidir. Saç çıkması korkusuyla bonenin iplerini viktorya dönemi korseleri gibi sımsıkı bağlayan yeni tesettürlü kendini yok yere baş ağrısına ve alın çizgisine mahkum eder. Oysa ki kaymayan bonenin sırrı pamuk kumaş ve gevşek bağlamaktan geçer.
 3. Buyur Teyze:
  Tesettüre girdiğinde annesinin giyimini ve örtünme şeklini uygulayanlarda görülür. Kendi tarzı oturana kadar yaşından büyük seçimler yapan yeni tesettürlü giyiminden dolayı teyze bilinip otobüste yer verilir.
 4. Tüm Gözler Üstünde:
  Yeni görünümüne henüz alışamadığı için gittiği her yerde insanların kendini incelediğini düşünmektir. Herkes bana bakıyor düşüncesiyle boğuşmaktan önemli şeylere odaklanamaz ve rahat hareket edemez. Araya karışmak için kendi zevkinden ve tarzından ödün verir. Kendine zarar bir evredir, en kısa zamanda bitmesi gerekir.
 5. Pijama:
  Ferace ve pardesü gibi boydan dış kıyafetleri keşfeden taze kan azıcık tembelse olanlar olur. Nasılsa görünmüyor diye acelesi olduğunda pijamayla ya da eşofmanla güne devam eder. Arkadaşlarından birinin “pijama mı o altındaki” sorusuyla sonraki vize dönemine kadar uzak durulur.Komik anılara dönüşecek evreler ve alışma süreci atlatıldıktan sonra tesettürün özgürlüğü elle tutulur hale gelir. Gerektiğinde bütün dünyanın karşısına geçip Allah’a olan sevgini ilk bakışta belli etmek adanmışlık gerektirir.

Leave a Reply