Genel

Tesettüre Yeni Girenlere Tavsiyeler

Yazar: 14 Ağustos 2017 Yorum yok

Tesettüre yeni girenlere verilecek tavsiyeleri düşünürken kendi sürecimi göz önünde bulundurmaya gayret göstersem de yaklaşık on beş yıl önceki şartlar artık geçerli olmadığı için günümüz şartlarında ilk adımı atmanın daha kolay olduğunu sanıyorum. Tesettürün kamu kuruluşlarına, askeriyeye, üniversiteye girememek anlamına geldiği yılların geride kalmasıyla birlikte özgürlüğünü kazanan yılların “muhafazakar kesimi” tesettürü gençler için ulaşılabilir hale getirerek en büyük intikamı alıyor.

Sözüm tesettüre girmeyi düşünen genç kızlara, korkulacak hiçbir şey yok. Kapandığınız için tarzınızı değiştirip bir anda otuzlu yaşlarını geçkin oturaklı kadınlara dönüşülmesi gereken devri el birliğiyle atlattık. Büyük başörtülerin piyasadan kaldırılıp mendil kadar eşarplara mahkum edildiğimiz zaman da devasa çiçek desenlerinden hoşlanmayanların tek tercihinin düz eşarplar olduğu zaman da tarihin karanlık tarafında kaldı.

Tesettüre girme kararı vermemin ardından gezdiğimiz mağazalarda fahiş fiyatlara aldığımız korkunç renk ve desenli kıyafetleri giymek başlı başına nefis mücadelesi gerektirirken bir de üstüne okula başımı açıp girme zorunluluğu eklenince küçük çaplı savaşa dönüşen sürecimden yola çıkmam pek de mantıklı görünmediğinden kendi tecrübelerimle günümüz şartlarını harmanlayarak birkaç tavsiye vermek istiyorum.

1- Çizgi film karakteri baskısı olan şal ve eşarplara kadar hayal sınırlarını zorlayan seçenek arasından kendi tarzınıza en uygun olanları seçmeye özen gösterin. Tesettür konusunda tecrübeli olan ve asla kötülüğünüzü istemeyen aile büyüklerinizin önerdiği desen, renk ve tarz size uymak zorunda değil bunu incitmeden anlatarak zevkinize göre giyinmeye devam edebilirsiniz.

 

2- İpek yerine pamukludan başlayın. Sosyal medyada ipek şallar içinde kuğu gibi gezen fenomenler olsa da kapanmanın en kolay yolu pamuklu şallardan geçiyor. Pamuk şallar ipekler gibi gün içinde kayıp sizi zora sokmayacağı gibi çok daha uygun fiyatlı olduğundan acemiliği atana kadar mahvettiğinizde küçük çaplı bir zarara sebep olacak.


3- Kalabalığa karışmayın. Sırf herkes yapıyor diye devasa topuzlar yapmayın, padişah fermanı uzunluğunda eyeliner çekmeyin, bilekleri görünsün diye pantolon paçası katlayanlara karışmayın. Moda olana uymak uğruna kendinizden taviz vermeyin. Başkalarında görüp beğenmekle kendinize yakıştırmak arasındaki farkı unutmadan gerçekten de sevdiğiniz ve içinize sinen şekilde giyip hareket edin.

4- Sabırlı olun. Tesettürün uzun soluklu bir süreç olduğunu unutmayın, kendinize yüklenmeyin. Kapanmak nefse en ağır gelen kararlarınızın başında geleceğinden bir anda hedeflediğiniz gibi gitmesini beklemeden zaman içindeki değişimin keyfini çıkarın. Tesettüre aileniz istedi diye, arkadaşlarınız da öyle yaptı diye ya da başka sebeplerle değil de Allah’ın rızasını kazanmak için girdiğinizi kendinize hatırlattığınız sürece devamının geleceğini aklınızdan çıkarmayın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir