Yeni kapananlar için verilecek tavsiyeleri düşünürken kendi sürecimi göz önünde bulundurmaya gayret gösterdim. Fakat yaklaşık on beş yıl önceki şartlar artık geçerli olmadığı için günümüzde ilk adımı atmanın daha kolay olduğunu sanıyorum. Tesettürlülerin kamu kuruluşu, askeriye, üniversiteye giremediği yılların geride kalmasıyla özgürlüğünü kazanan “muhafazakar kesim” tesettürü gençler için ulaşılabilir hale getirerek yollarını açıyor.

tesettür blog

Yeni Kapananlar İçin Taviyeler

Sözüm tesettüre girmeyi düşünen genç kızlara, korkulacak hiçbir şey yok. Yeni kapananlar için tarz değiştirip bir anda otuzlu yaşlarını geçkin oturaklı kadınlara dönüşülmesi gereken devri atlattık. Büyük başörtülerin piyasadan kaldırılıp mendil kadar eşarplara mahkum edildiğimiz ,devasa çiçek desenlerinden hoşlanmayanların tek tercihinin düz eşarplar olduğu zaman tarihin karanlık tarafında kaldı.

tesettür blog

Tesettüre girme kararı vermemin ardından gezdiğimiz mağazalarda fahiş fiyatlara aldığımız korkunç renk ve desenli kıyafetleri giymek başlı başına nefis mücadelesi gerektiriyordu. Bir de üstüne okula başımı açıp girme zorunluluğu eklenince günlük bir savaş vermem gerekiyordu. Bu nedenle kendi sürecimden yola çıkmam pek de mantıklı görünmüyor. Tecrübelerimle günümüz şartlarını harmanlayarak birkaç tavsiye vermek istiyorum.

Tarzınızdan Vazgeçmeyin

1- Çizgi film karakteri baskısı olan şal ve eşarplara kadar hayal sınırlarını zorlayan seçenek arasından kendi tarzınıza en uygun olanları seçmeye özen gösterin. Tesettür konusunda tecrübeli olan ve asla kötülüğünüzü istemeyen aile büyüklerinizin önerdiği desen, renk ve tarz size uymak zorunda değil bunu incitmeden anlatarak zevkinize göre giyinmeye devam edebilirsiniz.

yeni kapananlar için kombinler

2- İpek yerine pamukludan başlayın. Sosyal medyada ipek şallar içinde kuğu gibi gezen fenomenler olsa da kapanmanın en kolay yolu pamuklu şallardan geçiyor. Pamuk şallar ipekler gibi gün içinde kayıp sizi zora sokmayacağı gibi çok daha uygun fiyatlı olduğundan acemiliği atana kadar mahvettiğinizde küçük çaplı bir zarara sebep olacak.

yeni kapananlar
3- Kalabalığa karışmayın. Sırf herkes yapıyor diye devasa topuzlar yapmayın, padişah fermanı uzunluğunda eyeliner çekmeyin, bilekleri görünsün diye pantolon paçası katlayanlara karışmayın. Moda olana uymak uğruna kendinizden taviz vermeyin. Başkalarında görüp beğenmekle kendinize yakıştırmak arasındaki farkı unutmadan gerçekten de sevdiğiniz ve içinize sinen şekilde giyip hareket edin.

yeni kapananlara tavsiyeler

4- Sabırlı olun. Tesettürün uzun soluklu bir süreç olduğunu unutmayın, kendinize yüklenmeyin. Kapanmak nefse en ağır gelen kararlarınızın başında geleceğinden bir anda hedeflediğiniz gibi gitmesini beklemeden zaman içindeki değişimin keyfini çıkarın. Tesettüre aileniz istedi, arkadaşlarınız da öyle yaptı diye ya da başka sebeplerden girmediğinizi unutmayın. Allah’ın rızasını kazanmak için girdiğinizi kendinize hatırlattığınız sürece devamının geleceğinden şüpheniz de korkunuz da olmasın.

İlginizi Çekebilir: Tesettür Blog Keşfi: Serin Tutan Coolmax Şallar

Leave a Reply