Müslüm filmi hayatında hiç Müslüm Gürses şarkısı dinlememiş halimle fragmanı gördüğüm an izlenecekler listeme en üst sıradan girdi. Gerçek hayat hikayelerini konu alan filmlere olan zaafım ve yapımcılığını Ayla‘nın yapımcısının üstlenmesi gözümde suya dayanıklı maskarayla sinema salonuna gitmemle sonuçlandı. Ağla Ağla Maskara serisi dram filmlerini izlemekten hoşlanmadığım için boynu bükük kalsa da Müslüm izlerken ağlamak kaçınılmazdı.

müslüm filmi

Müslüm Filmi Eşliğinde Suya Dayanıklı Maskara İncelemesi

İlk sahneden itibaren izleyiciyi içine alıp çilenin ortasına bırakan Müslüm filmi sırasında gözlerimde Rimmel London suya dayanıklı maskara vardı. Müslüm Gürses’in çocukluğuyla başlayan film küçük yaştan itibaren yaşadığı sıkıntıları, hayatla ve kendiyle başa çıkmasını konu alıyor. Ülkemizdeki sayısız Müslüm Baba hayranlarından biriyseniz muhtemelen filmi çoktan izlediniz ve gerçek hayat hikayesiyle uyuşmayan noktalara rağmen çok beğendiniz. Bugünkü muhatabım benim gibi tek bir kez bile şarkılarını dinlememiş ve her duyduğu şarkıda göz devirmiş olanlara. Siz de filmi çok beğeneceksiniz!

ağla ağla maskara

Müslüm Filmi Ebeveynlere Ödev Olması Gereken Detaylar İçeriyor

Oyunculuktan yakın çekim detaylarına, renk seçimlerinden sahne geçişlerine sinemayı ve Müslüm Gürses’i sanat çerçevesinde harmanlayan film izlediğim en güzel yerli yapımdı. Ağlatan, güldüren, şok eden ve hayat dersi veren her öge tek tek işlenmişti. Yaşanan hayatın şartları göz önünde bulundurulduğunda neredeyse hiç çocuklardan gizlenecek sahne yoktu. Anne ve babanın çocukların hayatındaki etkisini farklı kardeşlerde ve farklı kişilerde bütün gerçekleriyle işleniyor. Tüm ebeveynlerin izleyip kendine çeki düzen vermesi gereken ev ödevi niteliğinde. Filmde birkaç kez yer verilen dondurma konusuna gelince sanırım bundan sonra yiyeceğim dondurmalar hüzünle lanetlendi.

Müslüm izlerken ağlaya ağlaya suya dayanıklılığını test ettiğim maskaraya gelince o da film kadar başarılı ve ulaşılması kolaydı. İndirim dönemlerinde Watsons mağazalarından gönül rahatlığıyla alabileceğiniz Rimmel London Suya Dayanıklı Maskara ikinci katta topaklanmadı, ağlayıp gözlerimi ovuşturduğumda yerinden oynamadı ve eve döndüğümde çıkarması da zor olmadı. Kirpiklerimi çok fazla uzatmasa da tek tek ayırdı, topaklanmadığı için istediğim kadar sürüp kirpiklerimi kaşlarıma değdirme hayalime bir adım yaklaştırdı.

Gerçek hayattan esinlenen bu film de ilginizi çekebilir: Green Book Geçmişin Karanlık Kapılarını Aralıyor

9 Comments

 • Kenar Yazarı dedi ki:

  Müslüm filmini daha önce izlemedim. Sinemaya gitmeyi çok istediğim ve hakkında meraklandığım filmlerden oldu benim için. Ama fırsat bulup da gidemedim. Sonrasında Netflix’e düşer diye beklemeye başladım ama şu an böyle bir gelişme de yok. Neyse beklemeye devam edeceğim.
  Müslüm filmi ile ilgili söylemek istediğim bir şey var; bir zamanlar Müslüm Gürses şarkıları dinleyenlere “kro” gibi ifadeler yakıştırılıyordu. Nasıl olduysa herkes bir anda Müslüm Babacı oldu. Bakıyorum da eski Müslümcülere toplum olarak zamanında fazla yüklenilmiş. Kendini kesen, doğrayanları bu konuda dışarda tutuyorum 🙂

  • hanimzade dedi ki:

   Türk sineması açısından değerlendirdiğimde etkileyici bir filmdi, hayat hikayesine bakıldığında da A noktasından Baba noktasına kadar geçen süreç daha da etkileyiciydi. Müslüm izledikten sonra filmdeki şarkıları yine filmin oyuncularından dinledim açıkcası hala Müslüm Gürses şarkıları ilgimi çekmiyor. Müslüm Gürses hayranlarına senelerce demediği kalmayıp filmden sonra göğsünü gere gere aralarına katılanlar da popüler kültürün neferleri. Aynı kesim birkaç gün sonra bu filmi unutup başka şeylerin fanatiği olacaklar muhtemelen.

 • Tolga KAYACAN dedi ki:

  Ben açıkcası bu filme önyargılarımla gittim. Ağır arabesk olacağına inanıyordum. Fakat hakikaten zor bir hayatı bu kadar iyi anlatabilirlerdi. Film hiç sıkmadı keşke 1 saat’daha olsa dediğim anlar oldu. Film başrol karakterlerinden biri olan Şahin Kendirci ‘yi daha önce yetenek sizsinizde görmüştüm. fakat o cocuğun büyüyüp bu filmde oynadığını film bittikten sonra 2,3 ay sonra öğrendim ve şaşırdım..

  Timuçin Esen’e gelirsek çok beğendiğim bir oyuncu rolü her dilde oynayan bir adam..

 • Android seruveni dedi ki:

  Keşke adamın değerini ölmeden önce bilseydileri adamın ömrü boyunca kazanamadığını filmini çekince kazandılar müslüm gürses gerçekten eşine aşık ona bağlı biriydi yaşayışı efendiliği örnek biriydi

 • Mehmet Ortaç dedi ki:

  Müslüm filmini sinemada bir türlü izleyemedim. Geçtiğimiz hafta okuduğum İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır adlı kitabında bir yorum vardı. Artık sinemalarımızda filmler çok hızlı bir biçimde tüketiliyor ve yeni filmler geliyor. Bir filmi yakalamak kolay olmuyor. Müslüm filmi de öyle oldu sanki. Gerçekten çok merak ediyorum. İlk fırsatta izlemeye çalışacağım.

 • Selda dedi ki:

  Müslim filmini izlemedim ama son zamanlarda neredeyse her yerde söz ediliyor, biraz da kendimi bu konuda fransız gibi hissetmeye başladım gibi en kısa zamanda bende gidicem, bakalım neymiş ne değilmiş…

 • lerzan karabayır dedi ki:

  Müslüm filmini biraz önyargı ile izlesem de beklediğimden güzel bir filmdi. Bazı sahneler gerçekten de yaşandı mı (ki yaşanmış ) diye düşündüm. Ne zor hayatlar var insanlar bir yerlere gelirken ne çileler çekiyor daha iyi gördüm

Leave a Reply