Abdülmecit Efendi Köşkü eylül ayında kapılarını İçimdeki Çocuk Sergisi ile sanat severlere açtığından beri büyük ilgi görüyor. Defalarca ziyaret etme planı yapsam da olmadık şeyler çıkıp durunca son gün telaşıyla erkenden yollara düştüm. Arkadaşımın tarif ettiği gibi metrobüs altunizade durağında indim ve navigasyonu açtım. Dağ tepe ve sayısız kalabalık trafikte karşıya geçme ve spor kulübünden çocuklarını almayı beklediklerini sandığım uzun kuyruk sonrasında köşk kapısına vardım. Fakat o güzeller güzeli işlemelerle bezeli kapının önünde giriş yandan tabelasını görünce korkunç gerçekle yüzleşmek için geldiğim yöne geri yürümeye başladım. Çocuklarını almayı beklediğini düşündüğüm kuyruğun sonuna iliştim ve cevaptan korkarak ” Sergi için mi bekliyorsunuz?” dedim. Cevap maalesef ki yaklaşık iki saat uzunluğunda bir insan selini işaret eden evetti.

içimdeki çocuk sergisiAbdülmecit Efendi Köşkü İçimdeki Çocuk Sergisi Ne Zamana Kadar Devam Ediyor?

Her şeyi son dakikaya bırakma huyunun milli değerlerimiz arasındaki anlam ve önemini kavramakla geçen yarım saatte kapıdaki görevliye açılış saatinde de yoğunluk olup olmadığını sormaya gittiğimde ise içime su serpen cevabı aldım. Sergi uzatılmış! Dünyanın dört bir yanından onlarca sanatçının 100’den fazla eserini içeren sergi kapanış tarihi 10 Kasım olarak açıklansa da 29 Aralık’a kadar uzatma kararı alınmış. İçimdeki Çocuk Sergisi adından dolayı çocuklu ailelerin radarına takılsa da aslında çocuklara uygun bir sergi değil. Her ziyaretçinin fotoğrafını çektiği kafasını kapıdan uzatan zürafa, uçan balonlarla tavana takılıp kalan ayı gibi sevimli eserlerin yanı sıra içi doldurulmuş gerçek hayvanlar ve korku filmlerini aratmayan silüetler aslında yetişkin zevkine hitap ediyor.

içimdeki çocuk sergisiPlastik atıklara dikkat çeken 7. Kıta kavramı etrafında şekillenen 16. İstanbul Bienali ile aynı zamanda başlayan İçimdeki Çocuk Sergisi misafirleriyle buluşuyor. Kuzguncuk’ta yer alan Abdülmecit Efendi Köşkü önünde İcadiye otobüs durağı yer alıyor. Köşk Capitol Alışveriş Merkezi ve Altunizade Metrobüs durağına 1 kilometre mesafede bulunuyor. Pazartesi günleri kapalı olan sergi haftanın 6 günü 11:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla bu konuda sorun çıkmasa da kamera ile gitmeyi düşünenlerin öncesinde iletişime geçmesinde fayda var.

İlginizi Çekebilir: Green Book Geçmişin Karanlık Kapılarını Aralıyor

2 Comments

  • lerzan karabayır dedi ki:

    çok merak ettiğim bir mekan Abdülmecit Efendi köşkü. Sergi de çok ilgi çekici gözküyor

  • Kenar Yazarı dedi ki:

    Abdülmecit Efendi Köşkü daha önce gitmediğim yerlerden. Paylaştığınız yazı ve görseller ilgimi çekti. Hazır böyle bir yazı da okumuşken gezilecek yerler listeme alabilir ve bu haftaki planlarımda gündemime getirebilirim. Abdülmecit Efendi Köşkü’ndeki içimdeki çocuk sergisine gidebilirsem burada görüşlerimi mutlaka paylaşacağım.

Leave a Reply