Çocukluğumuzun ayrılmaz parçası olan oyuncak bebeklerin en kıymetlisi olan Barbie karakterlerine bir yenisini ekliyor. Fotoğraf çerçevesi satan ufak çaplı aile şirketinden dünya devliğine uzanan hikayesiyle Mattel adından söz ettirmeye devam ediyor. Oyuncak piyasasının çerçeve işinden daha yüksek kazanç sağladığını görüp iş kolu değiştiren Mattel 1959 yılında satışa sunulan ilk Barbie ile ses getiren yolculuğuna başladı. Şirket başkanının oyun oynayan kızını incelemesi sonucu yetişkin figüründe karar kılmasının ardından ince belli ve bol makyajlı ikonik bebek piyasaya sürüldü ve ilk yılda rekor satışa imza attı.

Dikkatleri üzerine toplamaktan asla vazgeçmeyen firma son olarak kadın kahramanlar serisinde müslüman olimpiyat atleti Ibtihaj Mohammad imzası taşıyor. Uzun yıllardır çocukların aklındaki kadın figürünü ulaşılması imkansız ölçülerdeki bebekleriyle sabote eden marka farklı vücut yapılarına göre uzun, kısa gibi karakterlere yönelse de ailelerin tepkisinden kurtulamıyor. Bütün boykotlara rağmen satışları azalmak yerine gittikçe artan barbie ordusu her geçen yıl daha da büyüyor.

Moda ve kozmetik sektöründe söz sahibi olmaya başlayan tesettürlü kesimi hedef alan Ibtihaj Mohammad bebeklerin eskrim kıyafetli ve feraceli olmak üzere iki farklı seçeneği bulunuyor. Türkiye satış tarihi henüz netleşmeyen kadın kahramanlar serisinde Mohammad’in yanı sıra Ava DuVernay, Emmy Rossum, Eva Chen, Kristin Chenoweth, Sydney Mayhem Keiser ve Trisha Yearwood gibi isimler yer alıyor.

2016 olimpiyatlarında Amerika Birleşik devletlerini temsil eden ilk tesettürlü müslüman kadın olarak adını tarihe altın harflerle kazıyan Mohammad atletizmdeki başarısını bütün dünyaya duyuracak ve çocuklara ilham olacak bebeğiyle 2018 raflarında yerini alacak. Arap ülkelerinde tesettürlü bebekler satılsa da dünya devinin kendi adı altında çıkardığı ilk tesettürlü barbie olacak Ibtihaj’ın müslümanlara karşı tutumu yumuşatması umuluyor. İlk tesettürlü barbienin modelliğini üstlenen Mohammad:”Çocukluğumuzun önemli bir kısmını kaplayan barbielerin renk tonu, vücut yapısı gibi seçeneklerinin yanı sıra tesettürlü seçeneğine de sahip olması tarifi imkansız bir önem taşıyor.” Diyor. Müslümanların görünmezliğini ve yok sayılmasını çekirdekten önleme yolunda evrensel bir adım görevi üstlenen bebeklerin müslüman markaları da kendi gerçeklerine sahip çıkan oyuncaklar üretmede öncülük etmesi umuluyor.

Leave a Reply