The OA son yılların parlayan yıldızı Netflix yapımlarının arasında bir yıldız gibi parlıyor. Henüz ilk sezonu izleyiciyle buluşan dizinin ikinci sezonu için heyecanla beklemeye başlayanların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Stranger Things’den sonra bir başka ütopik grup hikayesiyle karşımıza çıkan Netflix bağımlılık yaratan dizilerine yenilerini eklemeye devam ediyor. İlk sezonu 60 dakikalık 8 bölümden oluşan The OA şubat ayında yeni sezonuyla seyirci karşısına geçmesi planlanıyor. Her bir bölümü film tadında olan dizi fantastik ögelerle günlük hayatın işleyişini harmanlama şekliyle inandırıcılığı elden bırakmıyor.

Dizinin ana karakteri olan Prairie Johnson gizem dolu geçmişinden sonra aniden ortadan kaybolur ve yedi yıl sonra dehşet verici bir şekilde bulunmasının ardından asıl hikaye başlar. Kör ve savunmasız kızlarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan ailesini bir başka şaşırtıcı süpriz daha beklemektedir, Prairie’nin gözleri açılmış körlük mazide kalmıştır. Uzun bir aranın ardından sessiz sakin kasaba hayatına Prairie sessiz sakin kasaba hayatına geri döner. Kızlarındaki değişimin körlükten kurtulmaktan ibaret olmadığını kısa sürede kavrayan aile çaresiz kaldıkları bir döngüye sürüklenir. Sonuçsuz önlemler dizisinin ardından kabullenme sürecine giren yaşlı anne ve babayı duymak istemeyecekleri gerçekler beklemektedir. Zaman içinde kendine yeni bir çevre oluşturarak yaşadıklarının ağırlığından kurtulurken fedakarlığın anlamını baştan yazan Prairie kaçınılmaz sonu getirmektedir.

Anlatmadan aktarma kısır döngüsünün sınırlarını zorlamadan bahsedebileceklerin sonundaki ışığı görmekteyiz. Fragmandaki konuların etrafında dolaşarak çemberi tamamlamamızın ardından kadroya geçebiliriz. Yapımcılar arasında hepimizin tanıdığı bir isim olan Brad Pitt’i görmek ilginç olsa da kamera önünden beyin kısmına geçerek sektörden uzaklaşmamasını alkışlıyoruz. Praire karakterini canlandıran oyuncu, yazar ve yapımcı Brit Marling hikayeyi içselleştirerek izleyiciye aktarırken parmak ısırtıyor. Homer rolündeki Emory Cohen vasıfsızlığıyla insanı çileden çıkaran karakteriyle her bölümde can sıkıyor. Walking Dead dizisinin kusursuz babası Scott Wilson Prairie’nin babası olan Abel karakteriyle Netflix dizilerinin fahri babası olmaya hak kazanıyor.  Alice Krige(Prairie’nin annesi) gibi isimler yer alıyor. Yazarınız daha fazla uzatmadan sizleri ilk sezon fragmanıyla baş başa bırakırken iyi seyirler diliyor.

 

Leave a Reply