İlki İstanbul’da gerçekleşen muhafazakar moda haftalarına hız kesmeden dünya genelinde devam eden Think Fashion ekibi ülkeler arasında moda sınırlarını genişletiyor. Ses getiren organizasyonlarına bir yenisini ekleyerek tesettür modasının öncü ülkesi Endonezya’yı İstanbul’da konuk eden Think Fashion The Gate Jakarta-İstanbul ile Endonezya deneyimini yaşama olanağı sağladı. Dünyadaki müslüman popülasyonun büyük bir kısmının sınırlarında yaşadığı Endonezya ile tesettür modasında birinciliğe oynayan Türkiye arasında kurulan muhafakazar moda köprüsü 7 farklı tasarımcıya ev sahipliği yaptı. Pastel renklerin hakim olduğu tasarımlarda geleneksel desen ve dokuyla modern hayatın pratikliği harmanlanırken gelinlikten eşofmana kadar bütün kategoriler podyumda yerini aldı.


Podyuma ilk ayak basan marka olan Irna Le Perle tasarımları Mercedes Benz Modest Awards ile ödüllendirilen ve Islamic Fashion Institude isimli muhafazakar moda okulunun sahibi Irna Mutiara imzasını taşıyor. Endoneyza muhafazakar modasının önde gelen isimlerinden olan Irna Mutiara farklı zaman ve ortamlara uyum sağlayacak şekilde tasarladığı elbiseleriyle nefes keserken alışılagelmişin sınırlarını zorlayarak siyah detaylarla taçlandırdığı gelinlik modelleriyle moda severleri büyüledi. Tütü, kemer, eşarp gibi parçalarla bütün özel anlarda giyilecek hale gelen elbiseler tüketim çağına karşı şıklığından ödün vermeden sağlam bir duruş sergiliyor.

Akıllı insanlar için tesettür gibi iddialı bir sloganla spor zevke yönelik kıyafetler tasarlayan Noore Endonezya spor giyimin dev ismi Apple Coast bünyesinde yer alıyor. Kadınlar için tasarladıkları yenilikçi ürünlerle dikkat çeken marka nefes alan kumaşlarıyla rahatlık sunuyor. Spor bonesi ve eşarbı gibi aktif spor yapanlara yönelik parçaların yanı sıra kot ceket, tunik ve pantolonlarıyla günlük hayatta rahatlığı tercih edenleri de unutmuyor.

Endonezya tesettür modasının imzası olan syari isimli kıyafetleriyle tesettürün en renkli halini sunan Jawhara Syari ise boyutlu dantelle bezeli modeliyle abiye zevke hitap ederken hafif kumaşlı modelleriyle çabasız şıklık sağlıyor. Modelliği marka sahibi tarafından yapılan markanın ürünleri islami tesettür sınırlarında renkli bir dünya sunarken pratikliğiyle evden dakikalar içinde çıkmayı sağlıyor. Ülkemizde görmek için sabırsızlandığım kıyafetlerin başında gelen syari elbise üstüne pratik bir şekilde takılabilen büyük eşarptan oluşuyor.

Leave a Reply